BMW најави крај на небулозниот тренд

Баварците изјавуват: „Го достигнавме врвот, големите екрани стануваат минато“…

Екраните во автомобилите стануваат се поголеми и прашање е до кој степен ќе пораснат. Судејќи според најновите модели на Mercedes и BMW, нема ограничувања.

Лимузината EQS на Mercedes во кабината нуди гломазен, долг 141 cm Hyperscreen екран кој поврзува три екрани, додека BMW обезбеди 8K 31,3-инчен (околу 80 cm) кино екран во задниот дел на новиот Series 7.

Сепак, „војната на екраните“ наскоро треба да заврши, пишуваат свестските агенции.

На тркалезната маса организирана од Car Design, дизајнерите на Pininfarina, Italdesign, Polestar и BMW ги споделија своите мислења за иднината на екраните во кабините на луксузни автомобили.

Најинтересниот коментар за преголемите екрани го даде Матијас Јунгханс (Matthias Junghanns), шеф за внатрешен дизајн во баварската компанија.

– Сè има своја кулминација, така и големите екрани. Стигнавме до него? Можно. Порано или подоцна, големите екрани ќе станат минато.

Но, тоа не значи дека нема да ги има, тие ќе се појават само кога е потребно, кога патниците ќе посакаат – заклучи Јунгханс.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Идната година во автомобилите пристигнува прв систем за управување со „џојстик“

Dacia дизајнирана да трае!

Volvo претстави камион на хидроген кој емитува вода и има досег од 1.000 километри

Ford Pro Electric SuperVan

ŠKODA AUTO го обезбеди производството на снопови за кабли

AMG го менува V8 со хибриден мотор со четири цилиндри

Нова технологија на Toyota може да спаси дете заробено во возило!

Daimler Truck иницира е- камиони со досег од 500 километри

Баварците објаснија зошто се одлучиле за SUV a не coupe за самостојниот M модел