BMW планира A2 верзија на R18

Сегментот мотоцикли што можат да се возат со категоријата А2 е исклучително конкурентен, па не е изненадувачки што BMW Motorrad сака удел од тој пазарен колач.

Сепак, Баварците сакаат да им понудат на возачите варијанта на нивниот крузер, што во оригиналното издание носи мотор со зафатнина од скоро 2.000 кубни сантиметри.

Ако наводите се точни, а голема е веројатноста дека се точни, Германците подготвуваат варијанта А2 на крстосувачот R18!

Веста што BMW ја сака во сегментот А2 не е изненадувачка, бидејќи Баварците ја објавија уште порано. Но, дека тие сакаат да го спакуват R18 во споменатата категорија и тоа таков каков што е.

Иако идејата за отворање на светот на R18 кон нови, помалку искусни возачи е добра, постојат неколку проблематични аспекти.

Пред се, тоа е цената. Стандардниот R18 воопшто не е ефтина машина, а прашањето е колку цената може да се прилагоди на споменатата категорија.

Оваа вест ја пренесе угледниот француски портал Le Repaire Des Motards, во кој се наведува дека мотоциклот ќе биде претставен во октомври, претпоставуваме, оваа година.

Останува да видиме што точно планираат Германците и како ќе го пријават сето тоа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Наскоро нова Honda Transalp

BMW Concept CE 02

Husqvarna FS 450 Supermoto

Мотоциклистите повеќе нема да учествуваат на „Пајkс –Пик“ трката

CB1000R 5Four ексклузивно издание на Honda CB 1000R во само 54 примероци

Yamaha ќе развива ласерска технологија

Групацијата Piagio со рекордно полугодие

Ducati 860 E-Concept

Malaguti подготвува сосема нов модел – Drakon