BMW S 1000 XR, полесен, побрз и поубав

Една од премиерите на BMW на годинешниот саем на мотоцикли EICMA во Миално беше и новиот S 1000 XR…

Базиран врз новата S 1000 RR платформа новиот Баварец со себе ги носи гените на овој супер – мотоцикл и ја поставува во авантуристички спортски формат.

Преведено на обичен народен јазик тоа значи суспензија со подолг „од“, причична заштита од ветер, како и доволно КЅ да ги мами насмевките на лицата кај сите возачи.

Ср во се земено, во BMW го подобриле овој модел во секој поглед.

Пред се, новиот BMW S1000XR има пет (5) kg помала маса од варијантата што е на заминување , што значи дека е тежок 226 kg.

Како што кажуваат Германците, задната вилушка е за 19% полесна.

Исто така и осветлувањето, сега, е во целосна LED технологија.

Новиот агрегат со четири цилиндри во еден ред на располагање ви испорачува моќ од 162 KS (121 kW) на 11.000 в/мин, проследена со 114 Nm максимален момент на вртење на 9.250 в/мин.

Познатото Dynamic ESA на BWM електронско потпирање доаѓа како стандарден пакет на опрема, додека пак Dynamic ESA Pro донесува уште две пред регулирања (Road, Dynamic).

Тука е и инерцијалната мерна единица (IMU) што го покажува остатокот од пакетот на електрониката, во кој помеѓу другото се наоѓаат контролата на пролизнувањето и ABS.

На крај, но никако и помалку важни, се четирите режима на возење во основниот пакет: Rain, Road, Dynamic и Dynamic Pro.

За брзо менување на брзините и за темпомат дополнително треба да се доплати.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

SEAT e Scooter дел од стратегијата за мобилност на Шпанците!

Harley Davidson на EICMA 2019

Индиска Mahindra 100 % сопственик на Peugeot Motorcycles

Ducati iE-bicikale (bicycle)

Првиот мотоцикл на Aston Martin ќе биде претставен идниот месец

Новиот Italjet Drugster дебитира во Милано

Ducati Streetfighter V4 со повеќе од 200 КЅ

Иднината на урбаниот превоз Karmic Oslo

PGM V8 спортски мотоцикл со V8 мотор и 334 КЅ