BMW Seriеѕ 2 Coupe

 Иако имаше гласини дека новата генерација на „двојката“ во coupе варијанта може да користи погон на предните тркала, како што е случајот со Gran Coupe и Series 1, во BMW одлучија да останат доследна на својата традиција и да понуди само погон на задните тркала…

Официјално, фокусот на одделот за развој на BMW е на електричните модели, неофицијално трошоците за електрификација се толку големи што само сегашните автомобили со SUS мотори можат да ги „отплатат “. Се очекува многу од новата Series 2 coupe.

За почеток, иако името сугерира дека му припаѓа на семејството „два“, тоа е автомобил кој има малку заедничко со остатокот од семејството.

Така, Series 2 Coupe ќе користи изменета платформа CLAR, наместо UKL архитектурата што ја користи, да речеме, изданието Gran Coupe.

Кога станува збор за палетата на погонски единици, се очекува понудата да вклучува 1,5-литарски дизел мотор, како и 2,0-литарски бензински.

Постојат навестувања дека потенцијалните купувачи би можеле да добијат и дволитарски дизел, но тоа сè уште не е потврдено.

Круната на понудата секако ќе биде M2 Coupe , што ќе користи погонска единица со шест вградени цилиндри со работен волумен од три литри.

Тоа е мотор кој доаѓа од моделите X3 M и X4 M и треба да испорача околу 425 КС.

Што се однесува до кабриолет изданието на Series 2, се чини дека судејќи по се нема да го има во понудата.

Како и да е во BMW ќе ги следат стапките на конкурентите, бидејќи Audi нема да го пласира кабриолет A3, додека, пак, Mercedes ќе престане да ја произведува SLC верзијата во наредните месеци.

Инаку, Series 2 Coupe би требало, на пазарот, да се појави во текот на следната  2021 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Kia го покажа новиот дизајн за Stinger

Повторно „уловен” новиот VW Golf R

Toyota RAV4 Hybrid Black Edition-Полноќно црна!

Време e за електрична енергија: Новиот Opel Vivaro-e во продажба во Германија со цена од 26.650 евра со еколошки бонус

Lyriq -првиот електричен модел на Cadillac го напаѓа Tesla на домашна почва!  

Delage D12

Plug-in hybrid BMW 545e

Kia Sonet и официјално

McLaren GT Novitec супериорност крената на повисоко рамниште !