BMW во тековната 2021 планира двојно да ја зголеми продажбата на EV

BMW објави дека има намера двојно да ја зголеми продажбата на целосно електрични возила во тековната 2021 година, пренесува Reuters…

Вклучувајќи ги и plug-in хибридите, се планира да се зголеми продажбата на електрични возила за 50 проценти.

Тие не објавија конкретни бројки за продажбата на нивните целосно електрични возила, но во вторникот BMW објави дека минатата година продал близу 193 000 електрифицирани возила – целосно електрични и plig – in хибриди.

За споредба, Tesla испорача нешто помалку од 500 000 целосно електрични возила на клиентите во минатата 2020 година.

Групата BMW во моментов произведува тринаесет електрифицирани модели – или целосно електрични или plug – in хибриди – кои се продаваат на 74 пазари ширум светот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Hyundai Tucson го помина тестот на северен елен со солидни 71 км/ч

Нови детали за иновативниот Hyperscreen дисплеј во EQS

Cupra Formentor и Polestar 2 на EuroNCAP Crash Test со максимални оцени!

Во Сингапур се тестираат автобуси во јавен сообраќај

Cupra започнув нова ера со Cupra Born

Ford разви панел за подобра видливост за патари и другите служби ноќе

Ducati Smart Jacket- елек со интегрирано воздушно перниче

Huawei влегува во автомобилски бизнис

Audi унапреди неколку PHEV модели со помоќни, поголеми батерии