Brabham Automotive се враќа на 24 часа Ле Ман!

По веста дека моделот BT62 може да се легализира и вози на улица, австралискиот Brabham Automotive објави дека ќе учествува и на 24 часа Ле Ман

Kомпанијата од Австралија најави формирање на тркачки тим со повеќегодишна моторспорт програма за да учествува во 24 часа Ле Ман и WEC шампионатот на издржливост (World Endurance Championship) почнувајќи со сезоната 2021/22.

Повторното враќање на Ле Ман е долгогодишна желба на Brabham Automotive која е финансирана од самата компанија, комерцијални партнери и спонзори.

Тоа пак е директно поврзано со програмата за развој на возачи, со што првите сопственици на возилата BT62 ќе бидат дел од тимот за тестирање.

Развојот на BT62 за трките на издржливост е предводен од од извршниот директор на компанијата, водечкиот тест-возач и победник на Ле Манс Дејвид Брабхам.

За повеќе детали ќе трба да почекаме , а од Компанијата велат дека нивниот натпреварувачки автомобил ќе се базира на шасијата на BT62, која веќе е дизајнирана и изградена во согласност со безбедносните правила на FIA.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Sаubеr и Alfa Romeo продолжуваат заедно како Alfa Romeo racing

Volkswagen ID. R најави уривање на рекордот на Nürburgring зa EV!

Заврши Dakar 2019 победници Aл-Атијах, Прајс, Кавиљасо, Контардо и Николаев

Насер Ал-Атијах пред победата!?

Леб повторно победува и им се заканува на фабричките екипи

Dakar 2019 еден од тимовите на KAMZ дисквалификуван поради газење гледачи!

Четвртата етапа на Dakar Rally 2019 припаѓа на Toyota и Ал-Ахијaх!

Третата етапа Daklar Rally 2019 – Сајнц со скршено тркало, лидер Ал-Ахија

Деветкратниот победник на WRC покажа дека е претендент на круната во Dakar