Brexit наскоро и за еколошки неприфатливите автомобили

Во Велика Британија се случуваат големи промени, a по политичките, се очекуваат и големи чекори во еколошката регулатива  а една ги засега возачите ….

Премиерот на Великка Британија Борис Џонсон ( Boris Johnson),освен што минува низ турбулентен период поради штотуку спроведениот Брегзит (Brexit), сега дополнително ја заострува ситуацијата.

Имено, харизматичниот политичар најави забрана за возење на сите автомобили со конвенционални мотори до  2035 година (тука се вкклучени и хибридите).

На почетокот рокот бил подолг до 2040 година, но Џонсон сеге решил тој рок да го намали.

Иако трендот на создавање на хибридни и на електрични алтернативи зема замав, Велика Британија одлучи да каже „не“ на моторите со внатрешно согорување пред сите други, со исклучок на Ирска каде тој рокк е 2030 и Норвешка каде возила со внатрешно согорување нема да сообраќаат п 2025 годин!.

Значи електричните модели дефинитивно ќе завладеат со Островот, а вљубениците во октаните и моќниот звук со жалење ќе се сеќаваат на „убавите времиња“…

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

VW ID.3 најпродаван модел во првата половина на септември во Норвешка!

Dacia најави SUV со 7 седишта за 2021

„Сензационален трансфер“- Rimac станува сопственик на Bugatti

Шпионски фотографии на хибриден McLaren од спортската серија

Tesla во еден ден загуби 80 милијарди долари од својата вредност!

Миризбата на новиот автомобил повеќе нема да биде негова одлика!

Во Франција објавени цените за новиот Citroen C4

Suzuki Jimny најде начин да се врати во Европа како Jimny Van

Со  MC20 во Maserati најавуваат пресвртница и нова ера под капата на Stilantis