Брзината како начин на живот, а животот како молскавичен сон

Најтрофејниот спортист во Македонија во мотокрос трки доби подарок. мотор за новата сезона….

Таков е животот на најтрофејниот мотокрос тркач во историјата на Македонија, Кристијан Кико Илиоски. Вози 7 години и има освоено над 200 трофеи, 30 медали и две златни шлемови, што значи дека во три последователни години во два наврати освојувал шампионски титули. Тој е единствениот Македонец кој настапил на мотокрос трките на Европското првенство и оттаму се врати трет.

Настапуваше и на Светското првенство во мотокрос, со што се пласираше во топ 10. Христијан Илиоски Кико е шампион и легенда во исто време, но успеа и двапати, по три години пауза, бидејќи немаше кој да навива него и да го подржува. Шест години да се направи пауза за блескава кариера е доста време станува хор за спортски повреди. Од март 2022 година, зад Кристијан стои SN Finance со инвестирање во мотоцикли и професионална опрема за неговите трки.

Тој иницираше и поширока акција меѓу битолските компании за поддршка на овој врв енатлетичар: „Оние кои ме познаваат добро знаат дека сите мои хоби се поврзани со брзината и авантурата. Тие што не ме познаваат добро знаат дека финансиите на SN Finance се секогаш со спортистите кои се на врвот. А нивното природно место се постаментите. Така го запознав херојот на мотокрос патките. Ова е Кристијан Кико Илиоски. Животниот стил на Кристијан е брзина и победа. И тука дополнително се најдовме со него. Бидејќи SN Finance е позната по брза и ефикасна услуга, но и по победи во тоа што го работиме, а тоа се бројките во финансиите. Затоа започнува нашата соработка. Кристијан ја добива целата наша поддршка како спортски амбасадор на компанијата што ја водам.“ – изјави Никола Јошевски, генерален директор на SB Finance.


Моторот KTM 450 SXF и професионалната кацига се само првиот дел од донацијата за овој спортист. Како и логистичка поддршка за сите негови настапи на натпреварите. „Денес сум максимално нервозен пред најтешките трки. И имам причина, ова е најголемата донација што сум ја примил. Но и среќен, затоа што до овој  мотор ќе ги подобрам своите перформанси на патиштата. Брзина и ажурирана техника. Сезоната почнува за помалку од еден месец и оваа донација дојде во реално време, рече Христијан Илиоски Кико на свеченоста во Битола со која започна оваа соработка, која според најавите ќе трае.


„Ја користам оваа прилика да ја изразам мојата бескрајна благодарност за SN Finance, која ги слушна нашите планови во првата среда и на истата средба рече: „Ние сме со вас!“ Во овој проект тие се појавија како пријатели, како најголема поддршка од која можеби не сме добиле вистински пријатели и тоа ќе го оправдаме со врвни резултати“, истакна менаџерот на овој врвен спортист Игор Ѓоргиоски.


Уште една важна група спонзори се приклучува на тимот за поддршка на Кико за новата сезона: автомобилите ЈОСИФОВ, еден од најдобрите дилери на автомобили од групацијата Порше Македонија, ЈК травел ќе стои зад сите патувања на
Илиоски, осигурителен брокер на СН понуди осигурување за Христијан, но и за сите членови на Мото клубот Пелистер.

А, маркетинг агенцијата Вебиарт ќе стои зад целата кампања на овој врвен спортист.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

По кинеската и полицијата во Берлин со право во грижа поради Tesla камерите

JAGUAR  – Преминува од 3- годишна на 5- годишна гаранција

Шефот на Tesla: Финализиран дизајнот на серискиот Cybertruck

Наскоро обновен DS Crossback

Отповик за 61,000 возила на BMW

И за Американците бензинот станува прескап – Њујорк укинува дел од данок на фосилно гориво

Марко Блажевски освои подиум на Twingo EUROCUP 2022 на реномираната патека  RED BULL RING

Twingo Cup викендов се вози во Австрија

Tesla ги запре нарачките од Европа и Кина за pick up моделот Cybertruck