Bugatti го претстави својот ромобил Bytech

На штотуку завршениот саем за потрошувачка електроника CES 2022, во Лас Вегас, беше и легендарниот бренд за спортски автомобили Bugatti, со едно целосно електрично возило. …

Сепак, ова не е автомобил, туку електричнo градскo возило на две тркал(ц)а. Иако на официјалниот сајт на Rimac, Bugatti или Bytech International нема детали за овој скутер, добро информираниот Motor1 ни ги носи сите детали.

Француската компанија, која сега е во сопственост на Rimac, се здружи со Bytech International за да претстави целосно електричен преклопен скутер дизајниран за секојдневна употреба.

Достапен во три бои Agile Blue, Silver и Black, скутерот тежи само 15,9 килограми и го придвижува електромотор од 700 W, пишуваат специјализираните портали.

Дизајнот, велат од Bugatti, е аеродинамичен и функционален со рамка од легура на магнезиум. Батеријата обезбедува опсег до 35 km со едно полнење со брзина до 46 km/h.

Достапни се три режими на возење – Economy, City и Sport – и функција за контрола на патувањето.

Овој електричен скутер се потпира на двоен систем за сопирање со електронски ABS на задното тркало, нешто што често не се гледа на скутер. Електричниот модел  на две тркала е опремен и со трепкачи, осветлена основа и логото на задна проекција на монограмот „EV“ во име на основачот на компанијата Еторе Бугати (Etore Bugatti) и ги подобрува „уметноста, стилот и перформансите“ на возилото.

„Bugatti е на врвот на автомобилската извонредност“, рече Вибек Штал (Wiebke Stahl), извршен директор на Bugatti International.

„Партнерството со компанија како Bytech ни дава можност да го прошириме досегот на полето на електричната мобилност со искусен партнер и производ во кој потрошувачите ширум светот можат да уживаат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Наскоро сериски  BMW XM

Ѕирнете во „тајниот склад“ за автомобили на Volkswagen затворен за јавност

Nissan најави возење од Северен до Јужен пол со електричен автомобил

Блиндиран Cadillac Escalade   

Hertz, во „rent-a-car“ понудата го имал и Shelby GT350

Се погласни се шпекулациите за голем седан на Alfa Romeo

LaFerrari Aperta продааден за 5,3 милиони долари

Aston Martin DBX707

Mercedes го продаде најскапиот автомобил на светот за 135 милиони евра