Bugatti Type 251 Evo концепт

Уметникот за креирање на концепт креации на четири тркала Луиџи Мемола го „оживеа“ дизајнерското решение засновано врз луксузниот, спортски Bugatti Chiron….

Мемола соработуваше на проектот со дизајнерката Алесија Минкел,a  концептот go именуваl kako Type 251 Evo.

Некои карактеристики се инспирирани и од класичниот тркачки модел на Bugatti Type 251 од 1955 година.

Иако станува збор за дизајнерска вежба, некои од техничките и механичките карактеристики се идентични со оние на Chiron: положбата и димензиите на седиштето и воланот, растојанието помеѓу оските, големината на тркалата и пружините и држачите на задните крила.

Сепак, целта на двајцата уметници беше да дизајнираат модел кој ќе тежи помалку од Chiron (а со тоа и да биде позабавен и подобен за возење), со препознатливи карактеристики на италијанската марка.

Type 251 Evo е претставен истовремено и како тркачки и како патнички модел, односно во варијанта со едно или две седишта.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Снимен мистериозен Bugatti

De Tomaso станува американска марка

Fiat Moby за помалку од 6.000 евра но во Јужна Америка

Во Берлин со регистерски таблички и за велосипеди!?

Возачите во Британија нема да смета ниту да држат мобилни во рака

Вгодина Škoda Enyaq iV Coupe!

Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio SUV на годината!

McLaren Elva Gulf Theme by MSO

Од Волфсбург со тизер го најавија VW Golf 8R