Buick Wildcat EV concept

Buick го претстави концептот Wildcat EV, експресивна визија за новата дизајнерска насока на брендот која преминува во целосно електрична иднина…

Wildcat е развиен за да пренесе сосема нов дизајнерски јазик кој ќе влијае на сериските модели на Buick во иднина. Новото лого со три штитови на Buick, поставено видно на предната и задната страна на каросеријата, симболизира дизајнерска трансформација и новите сериски модели ќе го носат од следната година.

„Wildcat EV ја претставува вистинската иднина на дизајнот за брендот“, рече Шерон Гаучи (Sharon Gauci), извршен директор на Global Buick и GMC Design. „Buick отсекогаш гледал напред и овој израз е увид во тоа каде одиме и оптимизмот што го имаме за неограничените можности на електричната иднина“.

Wildcat EV исто така се одликува со ново, експресивен лик за Buick, со задебелен, наведнат изглед на предниот дел кој се одликува со ниско поставена, трапезоидна решетка. Светлосните елементи се конфигурирани да создадат единствена кореографија за добредојде кога возачот се приближува.

Ова coupe 2 + 2 зрачи со моќно, експресивно присуство, со сосема нови пропорции надополнети со низок, широк став. Ветробранското стакло е извиткано и влеано во страничното стакло, кое драматично се стеснува со брзата линија на покривот за да го нагласи агресивниот профил.

  

„Од секој агол, возилото изгледа подготвено за напад“, рече Боб Бонифejс (Bob Boniface), директор на Global Buick Design. „Тоа е резултат на внимателното внимание на пропорциите и скулптурната убавина што доаѓа од пресекот на облиците, а не на линиите.

Дополнителни детали за надворешниот дизајн вклучуваат:

* Препознатливи врати за лесен влез и излез

* Уникатна алуминиумска облога која изгледа беспрекорно се вклопува во структурите на внатрешните седишта

* Micro LED технологија за осветлување и леќи за проектор со тенок зрак

* Задни светла во стилот на сечилото вградени во панелите на покривот, кулминирајќи со хоризонтални светилки кои го одразуваат потписот на предните светла

* Надворешен индикатор за „статус на полнење“ видлив во надворешното стакло

*Ткала „турбина“ со 18 краци

Кабината има внатрешен сјај што е примамлив и утешен, а сето тоа интегрира нови технологии дизајнирани да го направат искуството во возењето попријатно.

„Тоа е простор дизајниран да ја предизвика емоционалната жица“, рече Тереза ​​Пинацо (Therese Pinazzo), менаџер за надворешност и внатрешен дизајн на Buick. „Тоа е дефинирано со едноставни, грациозни форми кои пренесуваат рамнотежа, хармонија и чувство на топлина.

Конфигурацијата 2 + 2, оцртана со истакната конзола што се протега од основата на таблата со инструменти до пределот на задните седишта, користи уникатни графички и контрасти на бои за да создаде перцепција на визуелно лебдечки елементи дизајнирани да ја нагласат леснотијата и просторноста на кабината.

Бојата игра важна улога во топлината и удобноста што ги пренесува внатрешноста. Legato Green тече низ кабината и е нагласен со брусена или полиран алуминиумска облога. Живописните портокалови елементи, вклучувајќи ги и безбедносните појаси, исто така додаваат визуелна разлика.

Дополнителните елементи на внатрешен дизајн вклучуваат седишта во стил на кокпит со пловечки потпирачи за глава и лесен волан со рамно дно.

Кога станува збор за технолошка интеграција и инфозабавни интеракции, екранот на допир е пристапна точка на таблата со инструменти, заедно со дополнителен екран на конзолата.

Wildcat EV е дизајниран да биде платформа за футуристички карактеристики како што се вештачка интелигенција, биометрика и ароматерапија. Возилото е дизајнирано да детектира зголемен пулс на возачот и автоматски да ги приспособи поставките на возилото за да ги смири. На пример, кога е активиран Zen режимот, тој ќе ги затемни светлата во кабината, ќе ги растера смирувачките ароми на ароматерапијата и ќе ги активира седиштата за масажа.

Сè за концептот има за цел да го пренесе она што е можно – во дизајнот, технологијата и трансформативното искуство на мобилноста на EV.

„Ние сме на работ на вистинска промена и овој концепт е опиплива визија за тоа“, рече Гаучи. „Тој го отвора следното поглавје во дизајнерското наследство на Buick додека правиме клучна транзиција во нашата целосно електрична иднина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Dacia дизајнирана да трае!

Volvo претстави камион на хидроген кој емитува вода и има досег од 1.000 километри

Ford Pro Electric SuperVan

ŠKODA AUTO го обезбеди производството на снопови за кабли

AMG го менува V8 со хибриден мотор со четири цилиндри

Нова технологија на Toyota може да спаси дете заробено во возило!

Daimler Truck иницира е- камиони со досег од 500 километри

Баварците објаснија зошто се одлучиле за SUV a не coupe за самостојниот M модел

Зелениот водород еден чекор поблиску до масовно производството