BYD Dolphin: Кинез кој може да ги збуни Европејците

Менаџментот на BYD најавува дека моделот Dolphin ќе биде достапен во Европа на крајот на оваа година..

На купувачите ќе им бидат достапни четири верзии и максимален домет до 425 километри. Цената ќе биде конкурентна. Бранот кинески автомобили со нулта емисија расте, а најновиот модел за кој сериозно ќе се размислува доаѓа од BYD (Build Your Dreams) и се вика  Dolphin.

Станува збор за hatchback од сегментот C, односно автомобил од популарната класа VE Golf. Долг е 4.290 mm, широк 1.770 mm и висок 1.570 mm, а меѓуоскиното растојание е 2.770 милиметри.Багажникот има волумен од 345 литри во основата или 1310 литри со преклопена клупа. Во кабината може да се сместат до 5 патници, а тие имаат дарежлив простор за нозете и главата во задниот дел поради натпросечната висина на возилото. Спортските седишта се обложени со веганска кожа, а панорамскиот покрив ја преплавува внатрешноста со природна светлина.

BYD Dolphin ќе биде достапен во четири верзии, сите со погон на предните тркала. Dolphin Active доаѓа со електричен мотор од 95 КС, батерија од 44,9 kWh и домет до 340 километри. Верзијата погоре – Dolphin Boost, со истата батерија од 44,9 kWh, но со електромотор од 176 КС, добива 310 километри автономија. Во верзијата Dolphin Comfort електромоторот развива 204 КС, а батеријата е со капацитет од 60,4 kWh. Со оваа верзија, Dolphin има автономија до 425 километри. Ќе има и верзија Dolphin Design која ќе ги има истите технички спецификации како и Dolphin Comfort, но и повеќе стандардна опрема.

Верзиите со батерија од 60,4 kWh може да се полнат на станици за полнење со моќност до 88 kW, во тој случај батеријата се полни од 30 до 80% за 29 минути. Стандардно, BYD Dolphin доаѓа опремен со цел арсенал системи за помош на возачот. Списокот вклучува, меѓу другото, предупредување за преден судир, автономно итно сопирање, предупредување за заден судир, предупредување за напуштање лента и помош за задржување лента во итен случај. Првите примероци на   Dolphin  ќе бидат испорачани во Европа во последниот квартал на 2023 година.

Цената сигурно нема да биде иста како во Кина, бидејќи  Dolphin на домашниот пазар не е ист со моделот што се извезува. Извозниот модел пристигнува со поголеми димензии (подолги за повеќе од 20 см), а воедно исполнува и построги безбедносни стандарди. Во оваа насока, најавената влезна цена од 29.990 евра без стимулации ќе биде оправдана.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Новиот Dacia Duster без дизел мотор!

Urban SUV Concept на Toyota

Дали правилно го подготвив те вашиот автомобил за зимата?

Електричниот Hyundai Ioniq 6 е избран за шкотски автомобил на годината

Kia EV9 финалист во изборот за Европски автомобил на годината

Peugeot 208 Rallye

Вашиот автомобил ве шпионира!?

Потресна исповед на директорот на  Volkswagen 

Mercedes го сели производството на SUV моселот EQS од САД во Германија?