Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /www/wwwroot/avtoklub.mk/wp-content/plugins/simple-history/loggers/SimplePluginLogger.php on line 1077

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /www/wwwroot/avtoklub.mk/wp-content/plugins/simple-history/loggers/SimplePluginLogger.php on line 1095
Cadillac сака во Formula1 - AVTOKLUB.mk

Cadillac сака во Formula1

General Motors во партнерство со Andretti Global сака да влезе во Светскиот шампионат на FIА во Formula 1.

Според изјавите на GM и Andretti, групата ќе биде позната како Andretti Cadillac и планира да поднесе израз на интерес до FIА кога управното тело за мотоспорт ќе го отвори формалниот процес.

 

Доколку FIА го потврди Andretti Cadillac како тим, тие планираат да се натпреваруваат „што е можно поскоро, со најмалку еден американски возач“.

Andretti Autosport моментално се натпреварува во IndyCar серијата, Indy Lights, Indy Pro 2000 и Formula E.

Последниот потфат на Andretti со GM резултираше со освојување на титулите за возач, тим и производител во NTT IndyCar серијата 2012 година.

„Чувствувам многу силно дека ни одговара да бидеме нов тим за Formula 1 и дека можеме да донесеме вредност на серијата и нашите партнери, како и возбуда за навивачите. Горд сум што ги имаме GM и Cadillac покрај нас додека ја следиме оваа цел“, рече Мајкл Андрети (Michael Andretti), претседател и извршен директор на Andretti Global.

„Cadillac и F1 имаат сè поголема глобална привлечност. Нашиот бренд има мотоспорт педигре од повеќе од еден век и би биле горди што ќе имаме можност да ги донесеме нашите карактеристични американски иновации и дизајн во F1“.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Lancia Delta Evo-e RX на Леб со „одежда“на Martini

Во В. Британија стравуваат: Електричните возила се премногу тешки

Dacia ќе учествува на релито Дакар од 2025 година

Кон крајот на годината Audi ќе го тестира својот Ф1 мотор

Toyota GR H2 Racing Concept

Porsche- Откако е одбиен од Red Bull и McLaren повеќе не сака да влезе во F1

Opel и ADAC го продолжуваат партнерството во рели купот на електрични возила

Alpine A110 GT4 Evo за Pikes Peak

Извршниот директор на F1 овој спорт никогаш нема да прејде на електрични автомобили