Cadillac V-LMDh

Cadillac ќе има три различно обоени V-LMDh Hypercar прототипи во играта оваа сезона, со кои ќе учествуваат во шампионатот IMSA и Светскиот шампионат за издржливост (WEC).

Како што пренесуваат информативните агенции, Cadillac одлучил два хибридни прототипа од класата Hypercar да учествуваат на повеќечасовни трки од шампионатот IMSA оваа сезона, а третиот прототип во чија каросерија доминира сината боја ќе ги има своите „битки“ во World Endurance. Шампионат (WEC – World Endurance Championship).

Црвено-жолтите прототипови со стартни броеви 31 и 01 дебитира на патеката на првата од 11-те трки на северноамериканскиот шампионат IMSA (24 часа Дејтона  Dayton) што се одржа на 28 јануари, додека синиот прототип со стартен број 2 ќе ја започне својата борба за слава на 17. март кога започнува првата од седумте трки на WEC шампионатот (1.000 милји од Себринг Sebring).

Прототипот со кој Cadillac сезонава ќе се соочи со бројните конкуренти од класата Hypercar е придвижуван од атмосферски 5,5-литарски V8 мотор LMC55R, кој покрај хибридниот систем има и 680 коњски сили.

Шасијата ја „потпишува“ Dallara, а за пренос на силата на шасијата е задолжен 7-степен секвенцијален менувач.

Подготвени сме да се соочиме со најдобрите, а особено сме среќни што се враќаме во Ле Ман (Le Man), каде што се вози најпребирливата трка во светот“, изјави првиот човек на американската компанија Рори Харви (Rory Harvey).Претходно беше објавено дека синиот Cadillac V-LMDh во WEC ќе биде управуван од искусното трио составено од Новозеланѓанецот Ерл Бамбер ( Earl Bamber) и Британците Алекс Лин (Alex Lynn) и Ричард Вестбрук (Richard Westbrook).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Porsche- Откако е одбиен од Red Bull и McLaren повеќе не сака да влезе во F1

Opel и ADAC го продолжуваат партнерството во рели купот на електрични возила

Alpine A110 GT4 Evo за Pikes Peak

Извршниот директор на F1 овој спорт никогаш нема да прејде на електрични автомобили

F1 возачи ќе можат да дадат политички, верски и лични изјави на свој личен простор

Ferrari SF-23 нелегален!?

McLaren претстави „специјален автомобил“ – MCL60

Formula 1- претставен Ferrari SF-23

Возачите на Формула 1 не ќе смеат а даваат политички изјави