Can-Am

Can-Am официјално ги претстави своите први мотоцикли во последните35 години со лансирањето на електричните мотоцикли Origin и Pulse.

Канадската компанија за прв пат произведе креации на две тркала во седумдесеттите и осумдесеттите години на минатиот век, со фокус на мотокрос и off-road модели.

Компанијата пропадна во 1987 година, за да биде оживеана 19 години подоцна од Bombardier Recreational Products (BRP). Меѓутоа, тогаш Can-Am се сврте кон производство на модел со три тркала.

Сепак, како што светот се насочи кон електрификација, BRP на почетокот на оваа година го објави својот план за заживување на Can-Am како електричен бренд.

Во тоа време, компанијата објави тизери за четири мотоцикли, а Origin и Pulse пристигнаа шест месеци подоцна.

Origin е двоен спортски електричен мотоцикл, додека Pulse носи ДНК на родстер со поспортско тело.

Покрај атрактивниот дизајн, батериите се и потенки и совршено се вклопуваат под „резервоарот за гориво“, ако само во споредба со другите електрични мотоцикли достапни на пазарот.

Сепак, Can-Am Origin го претставува најуникатниот израз на дизајнерскиот јазик на реномираната компанија, со неговиот ADV стил кој го става во истиот сегмент како Zero FX. Додека Pulse нуди поурбански фокусиран дизајн и го наметнува LiveWire Del-Mar како пазарен ривал.

„Денес, нашата приказна за иновации достигнува нови височини со откривањето на електричните производи кои го обликуваат пазарот, кои ќе го подобрат искуството на потрошувачите на патиштата.

„Денес започнува ново наследство за компанијата Can-Am. Со Origin и Pulse, првите два модели од нашето семејство на електрични две тркала, се подготвуваме да го вратиме нашето мотоциклистичко наследство преку создавање возбудливи искуства во возењето за цела нова генерација“, рече Жозе Боахоли, претседател и извршен директор на BRP.

Во меѓувреме, се очекува Origin и Pulse да бидат опремени со мотор Rotax E-Power.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Super Soco лансира два нови електрични мотоцикли

GasGas  RX 450F Replica наскоро на пазар

Honda XL Transalp нов tourer на јапонската марка

Moto Morini ја претстави линијата Seiemmezzo

MV Agusta Lucky Explorer 9.5 ќе биде посилна од нејзините ривали

Ducati Scrambler

Custom Ducati вреден половина милион долари!

MyMover – уникатен скутер на Piaggio достапен само на пазарот во земјата на Изгрејсонцето

MV Agusta F3, Turismo Veloce и Dragster со RC третман