Caracal е ново воено возило за Бундесерот базирано на „Г класата“

Бундесверот добива нова воена опрема: воздушно-десантно возило Каракал (каракал е вид на дива мачка).

Се очекува Rheinmetall да испорача повеќе од 2.000 такви во текот на следните неколку години. Според производителот, возилото е опремено со „широк опсег на опции“. Бундесверот (Bundeswehr) ќе додаде ново возило во своите редови од 2025 година. Заедно со Холанѓаните, германските вооружени сили потпишаа договор со вооружената групација Рајнметал, која ќе испорача вкупно 3.058 возила Caracal со вредност на нарачка до 1,9 милиони евра. Во Холандија ќе одат 1.004 возила, а во Бундесверот 2.054 возила.

Производителот  Rheinmetall го поздравува возилото како „одговор на претстојните барања за возила за аеро единиците во Германија и различни армии низ светот“. Следствено, уникатниот модуларен дизајн овозможува Caracal да се користи во различни улоги во воздушните операции. Според Рајнметал, Каракал нуди „широк опсег на способности, од едноставен транспорт на војници и медицински операции до инженерски борбени групи и разни логистички апликации“.

Дизајнот на Caracal е инспириран од новата Mercedes-Benz G-Class и се заснова на милитаризирана шасија, соработка помеѓу производителот на автомобили и специјализираниот добавувач ACS Armored Car Systems. Возилото има „највисока мобилност, лесна структура и опционално монтирани заштитни елементи против балистички и мински закани“, соопшти групата за оружје.

Со погон на сите тркала и шестцилиндричен дизел мотор, военото возило тешко 4,9 тони има моќ од 249 КС и максимална брзина од 140 километри на час. Теренското возило може да биде опремено и со различно оружје, како што е тежок митралез и противтенковски систем SPIKE, се наведува во извештајот на весникот „Bild“.

Возилото е „прилагодено на барањата на платформите за воздушни единици или единици за специјални операции“, објасни Rheinmetall . До два Caracal може брзо да се транспортираат до оперативната област со транспортните хеликоптери CH-53K King Stallion или CH-47F Chinook. Бундесверот треба да добие 60 нови единици Chinook. Од германска страна набавката се врши со средства од посебен фонд за Бундесверот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Наследникот на Nissan Leaf ќе биде crossover

Колку време е потребно бришачите на шофершајбната да станат неупотребливи?

Aston Martin ги откажа плановите за Vanquish со среден мотор

Новиот Daihatsu Taft како ривал на Suzuki Jimny?

Истражување: Кои возила се посигурни, електричните или дизелите и бензинците?!

Електричен BMW M3 ќе го носи името iM3!?

Земја во која  е забрането да се вози во зимска јакна/капут?!

Во Германија сега е дозволено да се користи дизел гориво што не содржи нафта

Електричнaтa Mercedes G Class се врти во место!