CFMOTO 800 MT Explore Edition

Од почетокот на партнерството со KTM, забележан е напредок во технологијата и перформансите на CFMOTO мотоциклите…

Од CFMOTO не кријат дека ја користи технологијата на австрискиот производител на своите модели и се чини дека има голема корист од тоа, особено кога станува збор за градење силно глобално присуство.

Навистина, кога станува збор за кинеско производство на креации на две тркала, оние што ја носат ознаката CFMOTO се сметаат за меѓу најдобрите.

Секако, CFMOTO продолжува да ја подобрува својата постава во повеќе сегменти. Неодамна го спомнавме новиот 800 NK кој користи технологија KTM 790 Duke.

Овој пат, CFMOTO претстави ажурирана верзија на авантуристичкиот велосипед 800 MT наречена Explore Edition.

Најавен како водечки модел во линијата 800 MT, Explore Edition носи многу интересни карактеристики на „маса“ ( на дело), како и неколку подобрувања што го прават совршен избор за долги патувања.

За почеток, CFMOTO го опреми 800 MT Explore Edition со софистициран систем за следење на мртвите точки, „хранети“ со радарски сензори на задниот дел на мотоциклот.

Ова го прави возењето, особено ноќе и во услови на слаба видливост, многу побезбедно.

За да се приспособи на радарскиот систем, 800 MT Explore Edition е опремен со поголем TFT екран од осум инчи.

Уредот сега има екран на допир и доаѓа со Bluetooth конекција и гласовна контрола.

Во однос на перформансите, 800 MT Explore Edition доаѓа со гуми со двојни спортови на Michelin.

Подобрена е и електрониката, поточно системот за контрола на тракцијата, кој овозможува подобро искуство во возењето.

Освен тоа, погонската единица останува ист. 800 MT Explore Edition е придвижуван од малку изменета варијанта на моторот LC8C на KTM, кој испорачува 95 КС и 73 Nm максимален вртежен момент.

Системот за сопирање се состои од хардвер J.Juan, со два ротори од 320 мм напред и еден ротор од 260 мм назад.

Во моментов, CFMOTO допрва треба да ја објави цената на 800 MT Explore Edition, а се очекува да биде повисока од таа што ја имаат верзиите Sport и Touring.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ducati отворен за развој на мали електрични мотоцикли

BMW ја проширува линијата R 18 со нов „крузер“

Tesla Model S најавува подолг досег со помали гуми

Suzuki го задржа GSX-S750 во својата линија за оваа 2023 година

Моќниот KTM 1290 Super Duke RR во лимитирана серија

T.50 во производство!

CFMOTO подготвен да го разбранува пазарот на електрични мотоцикли

Ducati почна со производството на Scrambler моделот

Kymco i-One