Четвртата етапа на Dakar Rally 2019 припаѓа на Toyota и Ал-Ахијaх!

Четвртата етапа на релито Dakar 2019- та oд Арекуипа до Такна, со специјален испит долг 406 km што му припадна на  Al-Attiyahu кој возеше Toyotа Hilux

Од пристигнатите вести за четвртата етапа и по четвртиот брзински испит  на 41 то издание на легендарното и најтешко рели во светото може да се заклучи  дека најдобриот рели возач на светот Себастијан Леб полека се искачува кон врвот во генералниот пласман…

Фабричкиот возач на ToyotаНасер Ал_Атијах (Naser Al-Attiyah) беше најбрз на специјалниот испит од Dakara 2019, долг дури 406 km, поделен во два дела, со 55 km неутрализација.

Дополнителен проблем за сите тимови и возачи е тоа што денешната етапа е само прва половина од така наречената маратонска етапа и се до враќањето во Арекуипа (Arequipa), каде ги чекаат сервис екипите, нема да можат да добијат никаква техничка помош, а тоа ќе биде се до крајот на петата етапа.

Денешниот брзински испит најдобро го започна возачот на X-raid Mini тимот, Стефан Петерхансел (Stephane Peterhansel), кој возел како прв и за нијанса бил побрз од Ал Атијах на првата временска контолоа.

Меѓутоа, возачот од Катар не сакал да тактизира, го презел водството и до крајот на денот останал на чело на релито.

Иако на цел зостана за две минути зад водечкиот во генералниот пласман, Петерхансел, кој има 13 победи на Dakar, е задоволем со денешниот ден, бидејќи се искачи на второ место во генералниот  пласман, со девет минудти заостаток. Нани Рома (Nani Roma) и Јакуп Прзигоснки (Jakub Przygonski) возачи на Min X-raid 4×4 се пласираа на третата и на четвртата позиција, со сеуште малио заостанување.

Денес одлично возел и Себастија Леб (Sebastien Loeb) и во поголемиот ден бил зад Петерхансел, меѓутоа во последниот дел на испитот изгубил доста време. И покрај тоа, Loeb се искачи на шестата позиција во генералниот  пласма, благодарение на поправката на Toyotа на Бернхард тен Бринке (Bernhard ten Brinke), што траела цели два сата.

  1. Nasser Al-Attiyah

         Mathieu Baumel                  Toyota                        12h12m57s

  1. Stephane Peterhansel

         David Castera                       Mini Buggy                8m55s

  1. Nani Roma

         Alex Haro                              Mini 4×4                     20m51s

 

Маратонски долгиот специјал во конкуренција на мотоциклисти најмногу бил по мерка на Американецот Рик Брабец (Rick Brabec) на Hondа, мој водел од стартот до целта и дошолдо својата втора етапна победа на Dakar и тоа со уверливи шест минути и 19 секунди.

Иако во поголемиот дел на денот бил зад „петиците“ Брабек, актуелниот шампион  Матијас Валкнер (Matthias Walkner на KTM, морал да се задоволи со втората позиција.

Вчера водечкиот на Husqvarnа, Пабло Куинтанила (Pablo Quintanilla) денес не бил ниту брз ниту прецизен. Иако старувал со 11 минути предност, денешната етапа ја завршил со 20 минути зад Брабек, па од водечката падна на втора позиција. Возачите на KTM, Тоби Прајс (Toby Price) и Сем Сандрленд (Sam Sunderland) имаа солиден ден и стаса како терет и четврт, додека возачот на Yamahа Адриен Ван Беверен (Van Beveren) стаса на цел како пети.

Меѓутоа временските разлики помеѓу водечката седумка се мали па секако ќе има уште многу промени во пласманот.

  1. Ricky Brabec Honda                                    12h33m00s
  2. Pablo Quintanilla             Husqvarna                +2m19s
  3. Toby Price KTM                            +4m22s

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хет-трик на Мартин Делев на TWINGO CUP

На Стефановски му одземаа подиум со 25 секунди казна

Му ја украдоа победата на Иџе, па жестоко удри по Италијанците

Ultima RS- Хипер автомобил од Англија со 1.200 расни „грла“

Volkswagen апсолутен крал на „Рингот“, електричниот ID.R просто неверојатен!

Ескалираа работите во таборот од Маранело: Леклер сензационално сака да си замине?!

Игор Стефановски – Иџе со Hyundai јуриша на круна воTCR Италија шампионат!

Замина уште една голема Formula 1 Икона- Почина Ники Лауда

Триумф за Мартин Делев на првата трка на TWINGO CUP