Citroën Ami потврден и за пазарот во Велика Британија

Електричниот мини креација на четири тркала на Citroën моделот „Лилипутанец“ – Ami ќе започне да се продава во Велика Британија од следната 2022 година, а 12.000 потенцијални купувачи веќе покажаа интерес за да станат сопственици на ова електрично мини…

Одлуката означува значаен пресврт за брендот: Ami никогаш не беше наменет за продажба во Обединетото Кралство, но откако беше прифатен и баран од желните клиенти и откако беше протежиран од извршниот директор на Евриг Друс (Eurig Druce), беше постигнат напредок.

„Одѕивот на Ами беше огромен, а моментумот само се зголеми до тој степен што не можеме да кажеме не“, рече Друс. „Аmi отелотворува една од нашите визии за иден транспорт, околу пристапноста и употребливоста. Со продажба овде, ги добивате тие вредности на начин што ниту една маркетинг кампања не би можела. “

„Малиот“ Аmi ќе се продава само со управувач од лево, но широчината од 1390 мм и силна сеопфатна видливост поради неговата должина од 2410 мм, во пракса  значи дека возачот седи само околу 300 мм зад типичниот возач на автомобил.

Останатите промени потребни за продажба во Обединетото Кралство се ограничени на промена на приклучокот за полнење за конекторот 2 плус прилагодување и калибрирање на фаровите, на покажувачот на километр на час, во милји на час.

Се карактеризира не само со необичен дизајн и мала површина, туку и со ограничени перформанси, фокусирани само на урбана и кратка употреба.

Инаку, малиот Ami има опсег од само 43 милји со едно полнење на батериите. Возачите мора да имаат целосна дозвола во Велика Британија, иако некои европски земји исто така им дозволуваат и на 14-годишниците да управуваат со овој мал автомобил.

Иако во Велика Британија не се откриени цени, потенцијалните купувачи се повикани да положат депозит од 250 фунти. Европските цени сугерираат дека ќе се продава во Велика Британија за околу 6.000 британски фунти, иако ќе се понудат и опции за лизинг, или преку депозити и месечни плаќања или – потенцијално – преку краткорочни изнајмување, веројатно дури и во минута ако се вклучат и локалните власти во преговорите.

Citroën исто така подготвува пакет опции за персонализација за сопствениците на Ami, вклучувајќи каросерија во различни бои.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

КIA EV6 на први тест возења

„Фатен во зум“ – новиот Ford Ranger

Volkswagen на ID. Buzz автономно амбулантно возили

Наскоро и Toyota Frontlander

Tesla Model 3 подобар од Audi A4, BMW Series 3 и Mercedes C/CLA во Германија

Stellantis со тизери најави пет концепти за престојната SEMA

Новиот Peugeot 3008 во SUV -coupe стил

Во еден салон на KIA може да купите бројни супер автомобили

Во пламен исчезна камион со 10 Corvette C8