Citroën C5 Aircross со максимална оценка за безбедност

Новиот француски претставник во  SUV сегментот на Euro NCAP crash тестовите се покажа како одличен играч кој без проблеми ги освои највисоките оценки…

Имено, наа исклучително сериозните тестови на Euro NCAP целосно новиот Citroën C5 Aircross постигна врвни резултати.

Од Euro NCAP коментираат дека во C5 Aircross се нудат поголемиот дел од системите за зголемување на безбедноста и тоа како стандардна опрема, вклучувајќи ги помеѓу нив и камерата за поддршка на управувањето.

Модел кој беше ставен на строги тестови од организацијата доби оценка од четири ѕвезди, но во тестот е вклучен и модел со пакетот Safety+, а оценката за овој ги достигнува максималните пет ѕвезди…

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кои автомобили најчесто се расипуваат, дизел, бензински, хибридни, plug-in хибриди

Совет : По долгото возење со високо оптоварување не гаснете го веднаш моторот!

Ако еден автомобил го користат повеќе возачи задолжително дезинфицирајте го!

Volkswagen исплатил поголем дел од спогодби за отштета во „дизелгејт” скандалот во Германија

Tesla повторно пред проблеми сега поради големиот централен екран во модел Ѕ

Видео Škoda Superb iV и VW Passat GTE паднаа на тестот „северен eлен”!

Совет: Ако се запали сијалицата за АВЅ – итно на сервис!

Совети : Ако откаже акумулаторот пред да купите нов проверете три работи

Совет –Автомобилот долго стои, еве како да ги сочувате гумите во оптимална состојба