Citroen CX5 јуриша на австралискиот пазар

Новиот модел на Citroen од D сегментот ќе си ја проба среќата и на австралискиот пазар…

Citroen реши да биде храбар во својот стил и да ги надмине стандардните рамки за лимузина / караван, а со новата генерација C5 понуди еден вид cross-liftback и создаде сосема уникатен автомобил.

Примарна цел за C5 X е кинескиот пазар, а се произведува и во оваа земја. Апетитите во Европа се многу помали, по премиерата на ова чудно возило, Citroen изјави дека верува дека годишната продажба на Стариот континент ќе изнесува околу 20.000 единици.

Сепак, менаџментот на Citroen во Австралија побарал дозвола од матичната компанија за новитетот да дојде и во таа земја.

Тие сметаат дека комбинацијата на неговиот уникатен изглед со флертувањето со SUV сегментот поради поголемата оддалеченост на возилото од земјата може да биде многу атрактивен аргумент за многу купувачи во земјата на кенгурите.

Од австралиската филијала на Peugeot-Citroen истакнуваат дека моментално размислуваат каква конфигурација треба да биде C5 X за австралиските потрошувачи.

Тамошните медиуми веруваат дека Citroen ќе понуди plug-in хибридно издание, а некои од нив тврдат дека тоа би можело да биде единствената опција за возење.

Да потсетиме, Citroen од старт не вклучи дизел генератори во својата понуда.

Според сите сметки, C5 X ќе пристигне во Австралија во текот на третиот квартал од 2022 година.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

UAZ од Русија го напаѓа пазарот на теренски возила во САД

Новиот FIAT 500 со 19 –та награда во Европа

ŠKODA AUTO со тренинг Академија за продажба и пост-продажба

Toyota Venza sportski crossover дебитира во Кина

Новите згради во Велика Британија ќе мора да имаат приклучоци за полнење EV

Hycan Concept-S

Honda e:N SUV Concept & Honda e:N Coupe Concept

Колку заработуваат производителите на автомобили

И тоа се случува и Rolls Royce отповикува свои автомобили!!!!