Citroën, го забележа најсилниот раст во топ 12 автомобилски бренда во Европа

При тоа голема улога во овој успех постигнаа два модели што израснаа во bestseller продукти на марката – Citroën C3 со над 600,000 продадени возила за 30 месеци и веќе 200.000 продадени Citroën C3 Aircross SUV модели за само 20 месеци од лансирањето…!

Citroën C3 моделот беше претставен пред две ипол години, во Ноември 2016, и веќе има достигнато 600.000 продажби.

Додека дваесет месеци по лансирањето Citroën C3 Aircross SUV веќе бележи 200.000 продадени возила.

Вистинска успешна приказна!

Актуелната, трета генерација на С3 го докажа убедливо статусот на бестселер на марката.

Тоа го направи Citroën C3 третата најдобро продавана кола во Франција и четврта најдобро продавана кола во нејзината категорија во Европа.

Со повеќе од 110.000 порачки од почетокот на годината го продолжува својот раст.

Citroën C3 Aircross SUV го потврди својот комерцијален моментум со веќе остварени над 200,000 продажби од неговото лансирање во Октомври 2017 година, вклучувајќи речиси 60,000 продажби од почетокот на тековната 2019 година

Во Европа, нарачките за моделот достигна раст од 16% во споредба со првите 5 месеци од 2018.

Тоа, повеќе од било кога, го позиционираше овој модел како второто најпродавано патничко возило на Citroën, веднаш по C3.

Овој извонреден перформанс му овозможи на Citroën C3 Aircross Compact SUV да се рангира како третиот најдобро продаван во својата категорија (B-SUV категорија) во Франција и шестиот во Европа.

Со тоа овие модели, станаа главниот допринесувач за комерцијалната офанзива на Citroën, со тоа што марката го забележа најсилниот раст на топ 12 автомобилски брендови во Европа.

Славиме 100 години Citroën „Инспирирани од Вас“!

Откријте ја и роденденската понуда со промотивен попуст , како и со гратис пакет на опрема за возилата во салоните на Citroën или погледнета  на citroen.com.mk

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Новата генерација Ford Kuga со 5 ѕвезди на Euro NCAP тестот!

Ндминати најголемите очекувања: нарачани над  30.000 Porsche Taycan

Ексклузивно: Новата  Mercedes-Benz GLA во чекор со дигиталните трендови

Германците ги поминаа Норвежаните во купување на EV

PSA ќе ги електрифицира сите бензински модели во Кина

Се враќа LADA Niva – АвтоВАЗ го откупи учеството на GM!

Не Teasla, ами Nikola Tre, e прв камион на струја што доаѓа во Европа

Toyota Rav4 Автомобил на годината 2019 во Јапонија!

VW го најави Nivus crossover coupe!