Competizione Ventidue Ferrari 250 GT SWB

Forge Design, дизајнерско студио со седиште во Лондон, го најавува проектот за рестомод на Ferrari 250 GT SWB од 1959 година.

Наречен е „Competizione Ventidue“, а засега моделот е претставен во форма на дигитален концепт.

Каросеријата е базирана на тркачката верзија „SEFAC hot rod“ на Ferrari 250 GT SWB која ја освои својата класа на Ле Ман (Le Mans) во 1961 година.

Имаше алуминиумски панели, но во оваа верзија Competizione Ventidue беше ре-интерпретирана со користење на композитни материјали.

Посебните точки вклучуваат пошироки лакови на тркалата, браници со отвори за воздух слични на моделите дизајнирани од Scaglietti, како и модерна технологија за светлосните единици.

Мерките за заштеда на тежина вклучуваат задно стакло од поликарбонат, кожни ремени и единечен ретровизор.

Шасијата е направена од алуминиум и јаглеродни влакна со целосно независна суспензија и AP Racing сопирачки зад магнезиумски тркала во стилот на Ferrari Campagnolo.

Под хаубата е инсталиран изменет бензински мотор со 12 цилиндри поставени во форма на латинската буква V.

Целата тежина на оваа прекрасна спортска креација на четири тркала е под 165 килограми.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Оваа Testa Rossa чини „само“ 93.000 евра

Електрична трансформација на луксузниот олдтајмер

Шампионскиот болид на Шумахер од 2000-та на аукција во Април

Samsung претстави мобилен за вљубениците во BMW

Европска премиера на Peugeot Inception Concept и уметничка соработка со дизајнерот Emeric Tchatchoua, основач на 3.Paradis

Jeep Wrangler Rubicon 20th Anniversary Edition

Alfa Romeo одбележува 100 години нa Quadrifoglio брендот

Mercedes- Maybach S 580 e

Renault Clio: историја во бројки и слики