Consumer Reports Tesla и Nissan прават најдоверливи електрични автомобили

Според истражувањето на Consumer Reports, Tesla Model 3 и Nissan Leaf се рангирани на второто и третото место на листата на најсигурни електрични возила.

Поновиот Kia EV6 всушност е на врвот, но не беше доволно долго на пазарот за да обезбеди правична проценка на неговите потенцијални долгорочни проблеми во споредба со испробаните и проверени опции.

Истражувањата на Consumer Reports собираат информации од стотици илјади сопственици, што ни дава солидна идеја за тоа дали имаат или не проблеми и дали се задоволни со своите автомобили. Возилата на Tesla често се рангирани високо кога станува збор за задоволството на потрошувачите, иако поставата на производителот на електрични возила многупати во минатото се сметаше за несигурна.

Врз основа на податоците на Consumer Reports (Извештаите за потрошувачи) од повеќе од 1.000 сопственици на Tesla Model 3 со возила кои датираат од моделот 2018 година, сите овие ЕV имаат просечна или подобра доверливост.

Nissan Leaf е исто така едно од најстарите и „оригинални“ електрични возила. По толку многу години на пазарот, има многу податоци кои сугерираат дека сопствениците немале премногу значајни проблеми со овој електричен хечбек.

Изданието оди дотаму што вели дека Tesla Model 3 и Nissan Leaf „имаат многу малку проблеми со батериите, електричните мотори или полнењето“, барем врз основа на обемни податоци од истражувањето. Сепак, секогаш е важно да се запамети дека ситуацијата на секоја личност е уникатна. Можете да купите или изнајмите Model 3 или Leaf утре и да имате проблеми со доверливоста речиси веднаш, но тоа не е толку веројатно како што би било во ново EV како Ford Mustang Mach-E, кое Consumer Reports повеќе не го препорачува поради неговиот слаб рејтинг на доверливост.

Што се однесува до Tesla, Consumer Reports забележува дека Model 3 би можел да биде исклучок од линијата на брендот. Според анкетите, дури и околу моделот Y, постои загриженост за сигурноста. Водечките модели на Tesla исто така не се изземени од вакви проблеми.

Изданието заклучува дека е само прашање на време кога другите производители на автомобили најверојатно ќе бидат поуспешни во производството на сигурни електрични возила.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Cadillac за оваа 2023 најавува три електрични автомобили

Нова Honda Inspire

Toyota ќе ја забрза електрификацијата

Германците предвидуваат доминација на EV но истите не ги сметаат за посакувани

Alfa Romeo конечно делува како премиум марка

Бензините поскапуваат, додека дизелот поевтинува

Електричниот наследник на Opel Grandland пристигнува идната година

Најпродавани EV на планетава во 2022 година- лидер е Tesla

Германија нема да го блокира кинескиот BYD при евентуалното преземање на фабриката на Ford