Cupra Concept подготвена за Салонот во Франкфурт

Уште претходно од Seat  објавија еден „тизер“ видео со кое го најавија нивното ново концепт возило од нивниот нов, перформанс бренд –Cupra…

Деновиве се појави и нова „тизер“ слика, проследена со соопштение дека станува збор за нов Cupra concept што премиера ќе има во септември тековната 2019 година на Интернациоаналниост салон за автомобили во Франкфурт IAA Frankfurt 19.

Инаку, за самата студија, барем засега, нема многу детали, освен дека станува збор за потполно електрично возило и тоа возило што комбинира елементи на cssover и на спортско coupe.

Исто така, во моментов, не се знае  дали, овој, се уште не именуван концепт автомобил можеби најавува и некој сериски автомобил од блиската иднина.

 

Инаку, Seat уште од порано го најави планот според кој до 2021 година, на пазарот ќе лансира шест нови електрични и plug-in hybrid модели, при што, тука станува збор за возила од различни класи.

И Cupra ќе има сопствена улога во електрификацијата на компанијата Seat. Така, веќе извесно време, се знае дека пристигнуваат plug-in hybrid верзии на моделот Cupra Leon (секаоо базирани врз новата генерација на Leon што наскоро се очекува на пазарот) а тука е и Cupra Formentor.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пристигнува и мал Land Rover!

Од 2020 TDI моторите со сервисни интервали од  24 месеци или 30.000 km

Вгодина пристигнува фантастичниот Nissan GT-R50 Italdesign !

Genesis ќе се продава и во Европа

Почна продажбата на новиот VW Golf8 цената на стартот солена 27,510 евра!

Видео: Од свечената премиера на новиот Kia Хсeed во Македонија

Изненадување:Tesla Model Y со производство стартува порано

Уникатен Rolls-Royce Phantom одии на аукција!

Од Ford – сината боја ќе доминира во 2020!