Cupra Formentor и Polestar 2 на EuroNCAP Crash Test со максимални оцени!

Најнови тестирање на независниот европски институт за безбедност при судири покажа дека и двата модела се во врвот во сегментот на безбедност и употреба на безбедносни технологии…

Независна европска организација за тестирање на безбедност на возила ги објави резултатите од најновите crash тестови кои ги вклучија Cupra Formentor и Polestar 2 автомобилите.

Шпанскиот и Скандинавскиот перформанс претставник се покажаа одлични на тестовите.

Имено и двата модели се оценети со максималните пет sвездички дури и ако се опремени со стандардниот безбедносен пакет.

Повеќе детали може да прочитате на сајтот euroncap.com

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Seres и Huawei на салонот во Шангај го покажаа SF5

Volkswagen ID.4 со најдобри оцени и максимални 5 ѕвезди на Euro NCAP тестот

Cyclocar автомобил што лета од Русија

Првиот електричен Ferrari потврден за 2025

Stellantis подготвува четири нови платформи за електрични модели

Новите Dacia Logan и Sandero Stepway на Euro NCAP тестот освоија по две ѕвезди

Rimac во нов комплекс ќе инвестира 200 милиони евра

Porsche подготвува и Cayenne на струја

Нов вид на тркала се менуваат како „оригами“