Cupra започнув нова ера со Cupra Born

CUPRA влезе во нова ера и три години по лансирањето во Терамар, CUPRA ја започнува трансформацијата на компанијата кон електрификација…

Во комбинација со перформанси, покрај своите шест plug-in-хибридни варијанти, CUPRA го лансираше и првиот 100% електричен модел, CUPRA Born.

Како дел од прославата на третата годишнина на компанијата, CUPRA ги претстави своите планови за иднината во виртуелна е-Гаража на настан на кој присуствуваа многу истакнати гости.

Претседателот на CUPRA, Вајн Грифитс, прв се обрати со зборовите: „CUPRA ги изненади сите во овие три години, па дури и продолжи да расте за време на пандемијата.

Овие одлични резултати нè прават оптимисти дека работиме уште понапорно во 2021 година; оваа година се обидуваме да ја удвоиме продажбата и очекуваме значително да ја надминеме нашата првична цел “.

Од своето основање во 2018 година, CUPRA ги надмина сите првични очекувања со продажба на 65.000 примероци и раст со двоцифрена стапка. Откако лансираше нова палета на производи и го претстави својот прв уникатно развиен модел, Formentor, CUPRA го забрза својот раст и во јануари 2021 година стана најбрзо растечката марка.

Електрификацијата ќе биде клучот за растот на CUPRA во 2021 година.

Со сите шест хибридни варијанти на CUPRA Leon и CUPRA Formentor на пазарот, заедно со CUPRA Ateca, брендот има за цел да го зајакне своето присуство во Европа.

Целта на брендот е 50% од вкупната продажба на Formentorда биде plug-in хибридна верзија.

Лансирањето на моделот CUPRA Born треба да биде поттик за трансформација на компанијата, според Вајн Грифитс: „CUPRA Born ќе ја смени играта на пазарот со својот дизајн и перформанси. Верувам дека ова возило ќе ја подобри и профитабилноста на компанијата. Покрај тоа, CUPRA Born ќе придонесе за намалување на емисиите на СО2 и исполнување на европските цели. Со овој автомобил имаме намера да придонесеме за електрификација на Шпанија и на светот и сакаме следната генерација да биде дел од оваа трансформација “.

CUPRA планира да ја прошири својата глобална дистрибутивна мрежа до 800 продажни места ширум светот до крајот на 2022 година. Со оваа стратегија, CUPRA Born ќе ги отвори вратите кон нови меѓународни пазари и ќе го зголеми присуството на брендот во светот.

Со својот опсег од 500 километри и спортскиот дизајн, тој ќе ја комбинира најнапредната технологија со минимално влијание врз околината, бидејќи некои елементи на моделот ќе бидат изработени од рециклирани пластични материјали.

CUPRA Born ќе ја забрза електричната трансформација, а производството ќе започне во втората половина на годината во фабрика во Цвикау, Германија

 

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Seres и Huawei на салонот во Шангај го покажаа SF5

Volkswagen ID.4 со најдобри оцени и максимални 5 ѕвезди на Euro NCAP тестот

Cyclocar автомобил што лета од Русија

Првиот електричен Ferrari потврден за 2025

Stellantis подготвува четири нови платформи за електрични модели

Новите Dacia Logan и Sandero Stepway на Euro NCAP тестот освоија по две ѕвезди

Rimac во нов комплекс ќе инвестира 200 милиони евра

Porsche подготвува и Cayenne на струја

Нов вид на тркала се менуваат како „оригами“