Czinger 21C V Max со 1.350 КС

Czinger го покажа својот модел 21C V Max за прв пат на европско тло за време на фестивалот на брзина во Гудвуд во нова светло портокалова боја наречена Golden State of Mind…

Портокаловата боја се однесува на калифорнискиот цвет на афион. V Max е најбрзата верзија на првиот сериски модел на Czinger, 21C, кој постави рекорди на Laguna Seca и Circuit of the Americas. Тој користи хибриден погон развиен од самата компанија, кој вклучува 2,88-литарски твин-турбо V8 мотор кој испорачува до 1.350 КС.

Основачите на компанијата Кевин (Kevin) и Лукас Цингер (Lukas Czinger) претходно изјавија дека дизајнот на 21C е инспириран од шпионскиот авион SR-71 Blackbird, вклучувајќи го распоредот на таблата со инструменти и две седишта.

Ова поставување ја максимизира аеродинамиката, го намалува отпорот на воздухот и обезбедува околу 2,5 тони надолна сила при брзина од 322 km/h, според информативните агенции.

Како што споменавме, портокаловата боја се однесува на калифорнискиот афион, цвет кој цвета на пролет и затоа ридовите се во оваа боја. Името на бојата Golden State of Mind беше избрано како почит на настанот, но и за да се нагласи посветеноста на компанијата за одржливост.

Внатрешноста на V Max е обложена со воено зелена кожа со сив волнен текстил. Контрастниот портокалов врвен шев го неутрализира зелениот и сивиот ентериер со врзување со светло портокаловото тело.

Czinger Vehicles е основана во 2019 година и моментално има 15 дистрибутери ширум светот, вклучувајќи ги Лондон, Барселона, Минхен, Франкфурт и Токио. Со седиште во Лос Анџелес, компанијата користи дизајн со човекова вештачка интелигенција за да го развие дизајнот и перформансите на своите возила во еколошки одржлив систем.

Покрај моделот 21C планиран за лансирање оваа година, Czinger развива и купе со четири седишта наречено Hyper GT, кое ќе пристигне после тоа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Morgan 4/4 најдолготрајниот автомобилски модел

Genesis X Gran Berlinetta Vision Gran Turismo Concept

Дуа Липа и Porsche ги здружија силите

Alfa Romeo Tonale за италијанската полиција

Hyundai IONIQ 5 N го прогласи автомобилот на годината во изборот на TopGear

McLaren GT од MSO

Hennessey H850 Mustang

Ferrari Purosangue во размер 1:8 чини 15.000 евра

Уникатниот Koenigsegg CCGT GT1 Le Mans е продаден за 3,3 милиони фунти