Czinger 21C V Max

Заедно со Hyper GT,  Czinger ја промовираше и новата V Max верзија на Czinger 21C со 1233 КС на Неделата на автомобили во Монтереј.

„Извајаниот да произведува најнизок можен коефициент на отпор“, 21C V Max е автомобил од „8,0 секунди до четвртина милји“, рече сопственикот на компанијата Кевин Цингер (Kevin Czinger).

V Max се разликува од стандардниот 21C со отстранети голем број аеродинамички делови, како што се масивното задно крило и големиот преден сплитер, во корист на продолжената опашка.

Сепак, 21C V Max го има истиот погонски агрегат како стандардниот 21C, што значи 2,88-литарски V8 со двоен турбополнач и два електрични мотори, што резултира со вкупна моќност од 1.233 КС.

Бројките допрва треба да се објават, но 21C V Max се очекува да биде побрз од стандардниот 21C, кој може да забрза од 0 до 100 km/h за 1,9 секунди. Се тврди дека максималната брзина е 432 km/h.

Czinger 21C V Max е легален на патиштата и има необичен распоред на седишта од 1+1 ред.

21C V Max ќе чини 2 милиони долари и ќе биде во исто производство од 80 автомобили.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Bentley Dezervator со лифт го искачувате автомобилот на кат во гаражата до станот

Porsche Vision Gran Turismo Spyder

Која автомобил најчесто се појавува во филмовите

Hennessey Venom F5 Roadster

Lucid Air Sapphire

Електричниот Zeekr 001постави нов рекорд во дрифт за EV

Aston Martin V12 Vantage Roadster

Британец бил сопственик на дури 55 автомобили на FIAT

Gunther Werks Project Tornado