Dacia MD87 EVO I

На крајот на осумдесеттите, идејата за спортски автомобил живееше во Романија. …

Колку и да изгледаше капиталистички декадентна во ригидниот комунистички систем идејата за брзо возило, тие сепак работеа на проект. Нејзиното кодно име беше MD87, а компанијата што го туркаше проектот беше Dacia.

Според специјализираните портали, имињата на децата на главниот инженер Николае Космеску се кријат зад шифрата MD87: М е Моника, Д е Драгос, а 87 ја симболизира 1987 година, кога тој автомобил требало да биде пуштен во продажба. .

MD87 EVO I беше создаден на платформата Renault 12 и имаше централно лоциран 1,4 литарски мотор со 65 КС и погон одзади. Дизајнерски позајми многу од рели легендата Lancia 037 напред, а одзади е чуден романски мутант на спортски автомобил и пик-ап.

Со вториот концепт, EVO II (1992), се појавија светла кои искакаат, а страната и опашката беа малку затегнати. MD87 никогаш не стигна до производната линија, двата концепта беа изгубени, а Dacia беше спасена од Renault.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Volvo е само „нашминкан“ Geeli ?!!!!

F1 возачите Valtteri Bottas и Zhou Guanyu тестираа Alfa Romeo Tonale plug-in hybrid Q4

Најавен е редизајн на Peugeot 2008!

Отповик на McLaren Artura поради истекување на гориво и опасност од пожар

Bertone GB110 – класичен хипер автомобил што во себе има „италијанска душа“

Changan Lumin

Позната е цената на првиот автомобил на Moskvich

Во фабриката на Nissan во Петроград ќе се произведуваат модели на Lada

Колку време е потребно за кабината на EV да се загрее на 20 степени?