Dacia на струја може да стаса во наредните две години!

Производителот на автомобили од Питешти, Романија, инаку во целосна сопственост на францускиот гигант Renault и официјално потврди дека ќе пристигне електричен модел со значка на Daciа…

Станува збор за модел што на пазарите на Стариот континент ќе стаса во наредните две години, a што ќе биде базиран врз моделот Renault City K-ZE, наменет за пазарот во Кина.

Електричниот модел на Daciа стасува по моделот Twinga ZE, но пред првиот електричен модел на Renault што ќе биде базиран врз CMF платформата.

Од специјализираниот портал Autocar минатата година напишаа дека евтиниот модел City K-ZE ќе биде унапреден за пазарите во Европа.

Посетуваме K-ZE e мал модел во стил на crossover што припаѓа во A сегментот, a во Кина неговата целна група се помладите купувачи.

Верзијата наменета за пазарите во Европа најверојатно ќе биде опремена со понапредни безбедносни системи, a можно е и да има зголемување на автономијата на возење со едно полнење на батериите, што, патем речено, сега изнесува 250 km.

За да се намалат трошоците новиот модел, како што сега стојат работите, ќе се произведува во погоните во Шијан, во Кина.

Инаку, потпретседателот на Renault Оливие Мургуе (Olivier Murguet) сметаа дека малиот електричен crossover  K-ZE ќе биде идеално решение за сервис услугата изнајмување, односно на се популарното, особено во големите градови, споделување на автомобилите.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најавен Levdeo A10E

Совет : Не ставајте/ кревајте нозе врз арматурата

Се продава Mercedes-Benz S600 што би во сопственост на Мајкл Џордан!

Шпионски  фотки: Opel Crossland X -2021

Volkswagen го гаси производството на најскапиот модел

Пробни камери за „лoвење! на тие што снимаат сообраќајки на пат!

Над 600 илјади хотели во светот го прифаќаат биткоин како валута!

Снимен новиот Ford F-150 Raptor

Porsche Carrera GT во напуштен салон собира прашина!