Dacia со секоја година се подобра и подобра

Производителот на автомобили од Романија, под капата на Renault , напредува од година во година…

Романсата автомобилска марка Dacia, инаку веќе полни две децении во целосна сопственост на францускиот автомобилски гигант – Renault, во текот на минатата 2019 година, на пазарите ширум светот испорачала 736.570 возила, што претставува пораст од 5,1%, споредено со 2028 -та.

Рекордна продажба е регистрирана на пазарите на Стариот континент и тоа седма година едно по друго .

Во Европа Романците пласирале вкупно 564.854 возила, со што постигнале пораст во продажбата од 10,4%, во споредба со 2018 година.

За зголемување на продажбата на Стариот континент најголема заслуга имаат два модели за кои купувачите покажале големи интерес, Dacia Duster и Dacia  Sandero.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Привремено запрено производството на Audi E-Tron

Македонска премиера на Volkswagen Golf 8

Новат Оpel Corsa Автомобил на годината во Македонија за 2020!

Range Rover Evoque најомилен компактен SUV во Европа

Auto, motor und sport: Abarth 595 е Најдобар автомобил пет години поред

Произведени седум милиони Škoda Octavia!

Volkswagen официјално го покажа лицето на новиот Golf GTI

Пад на побарувачката на нови автомобили на почетокот на годинава во Европа

VW Group повторно ја одложи одлуката за фабрика во Турција