Dakar Rally четири дена четири победници!

Трката на издржливост, снаодливост, вештина на најтешкото рели низ пустините во Саудиска Арабија станува с повозбудлива и четвртиот ден на релито Dakar ни донесе четврт различен победник…

Степан Петерхансел (Stephane Petrhansel) и неговиот совозач Португалец најдоа заеднички јазик иако и двајцата лошо говорат англиски а ниту едниот не го говори јазикот на другиот.

Mister Dakar“, како го нарекуваат францускиот доктор“ за Dakar стаса до својата прва годинешна етапна победа, што имаше најдолг брзински испит досега- 453 km.

Пртерхансел што 13 пати досега го освоил Dakar рели, стартувал како шести но со својот баги X-raid Mini бил најбрз на сите, освен на првото контролно време на минување.

Карлос Сајнц (Carlos Sainz), водечкиот во генералниот пласман стартуваше прв и се трудеше колку може да ја намали штетата но во последните 100 km., загубил дури четири минути.

Најдобрата работа денес ја направи бранителот на титулата Насер Ал-Атијах (Nasser Al-Attiyah), кој и понатаму е второпласиран во генералниот пласман но двојно ја намали предноста на Сајнц, што според него е одлично.

Вчера по третата етапа , Ал -Атијах  бил казнет со три минути поради попрчување на Сајнц на брзинскиот испит и одбивањето да го пропушти и покрај звучните предупредувања.

Токму за толу заостанува сега зад Сајнз – три минути, а на трето место во генералниот пласман е Петерхансел кој ги спушти едно место подолу Орландо Теранова (Orlandо Terranovа) и Јазид Ал-Рахиј ( Yazeed Al-Rajhij).

Генерален пласамaн по четвртата етапа на Dakar Relly

Поз.   Бр.     Возач/Совозач       Автомобил                  Време          Заостанување

 

1             305         Carlos Sainz

Lucas Cruz             Mini                       15h12m12s

 

2             300         Nasser Al-Attiyah

Mathieu Baumel  Toyota                   15h15m15s                          3m3s

 

3             302         Stephane Peterhansel

Paulo Fiuza             Мini                       15h23m54s                          11m42s

 

4             309         Yazeed Al-Rajhi

Konstantin Zhiltsov    Toyota                   15h35m22s                          23m10s

 

5             311         Orlando Terranova

Bernardo Graue            Mini                       15h35m25s                          23m13s

 

6             315         Mathieu Serradori

Fabian Lurquin            Сentury                 15h39m7s                            26m55s

 

7             304         Giniel de Villiers

Alex Haro                   Toyota                   15h46m52s                          34m40s

 

8             307         Bernhard ten Brinke

Tom Colsoul             Toyota                   15h56m52s                          44m40s

 

9             306         Martin Prokop

Viktor Chytka              Ford                       16h21m53s                          1h9m41s

 

10           324         Yasir Seaidan

Alexy Kuzmich             Mini                       16h42m37s                          1h30m25s

Во конкуренција на мотоциклисти, Чилеанецот Хосе Игнацио Корнео (Jose Ignacio Corneo) стаса до својата прва победа на Dakar Рели, но не затоа што бил најбрз.

Денес најдобро време поставил Сем Сандерленд (Sam Sunderland) возач на KTM, но поради пречекорување на брзината во зона каде ограничувањето изнесува 30 km/h, казнет е со додавање пет минути на постигнатото време, со што победата му беше доделена на Корнео.

Во име на вистината, во некоја рака правдата е постигната бидејќи Корнео, на Hondа бил само 11 секунди побавен од Сандерленд.

Поради малите разлики во времињата, Сандерленд, шампионот од  2017 година, благодарение на казната го освои само осмото место во денешната етапа.

Кевин Бенавидес (Kevin Benavides), исто така фабрички возач на Hondа, завршил на втората позиција,  со што таа мара и понатаму ги „држи“ трите водечки позиции, a најдобро пласиран возач на KTM е Тоби Прајс  (Toby Price)  кој заостанува за големи 12′:09” зад водечкиот Брабек (Brabec).

Генерален плссмн по четвртат етпа Dakar Рели мтоцикли

 

Поз.                       Возач                                   Мотоцикл             Време/ заостанување

 

1                           Ricky Brabec                       Honda                   15h06m43s

2                           Kevin Benavides                  Honda                                  2m30s

3                           Jose Ignacio Cornejo          Honda                                  8m31s

4                           Toby Price                           KTM                                     12m09s

5                           Pablo Quintanilla                 Husqvarna                           17m52s

6                           Sam Sunderland                  KTM                                     19m11s

7                           Joan Barreda                       Honda                                  25m20s

8                           Luciano Benavides              KTM                                     26m30s

9                            Matthias Walkner                KTM                                     27m03s

10                         Skyler Howes                      Husqvarna                           34m28s

Во конкуренција на камиони денешната етапа беше токму по мерка на возачите на Kamaz кои ги заземаа водечките три позиции, a а најбрза беше екипата со возачот Антон Шибалов (Anton Shibalov).

Второ и третото место го заземаа возачите на Kamaz, Андрј Каргинов (Andrey Karginov) и Димитри Сотников (Dmitry Sotnikov).

Меѓутоа во генералниот пласман возачот на Maz, Сиареј Виазович (Siarhei Viazovič ) и понтаму се наоѓа на одличната втора позиција, иако во последнава етапа го зазема само шестото место со 15′:42” заостанување зад победникот .

Генерален пласман по четвртата етапа на Dakar Рели

 

Поз.             Екипа           Марка-Модел         Време          Заостанување

 

1             ANDREY KARGINOV

ANDREY MOKEEV

IGOR LEONOV                   KAMAZ – MASTER            15h 54′ 43”

 

2             SIARHEI VIAZOVICH

PAVEL HARANIN

Anton Zaparoshchank         KAMAZ-SPORTAUTO     16h 05′ 26”              + 00h 10′ 43”

 

3             ANTON SHIBALOV

DMITRII NIKITIN

IVAN TATARINOV              KAMAZ – MASTER            16h 09′ 45”           + 00h 15′ 02”

 

4             MARTIN MACIK

FRANTISEK TOMASEK

DAVID SVANDA                 BIG SHOCK RACING        16h 53′ 59”            + 00h 59′ 16”

 

5             ALES LOPRAIS

PETR POKORA

KHALID ALKENDI   INSTAFOREX LOPRAIS PRAG   17h 03′ 38”            + 01h 08′ 55”

 

6             EDUARD NIKOLAEV

EVGENII IAKOVLEV

VLADIMIR RYBAKOV        KAMAZ – MASTER            17h 06′ 09”            + 01h 11′ 26”

 

7             JANUS VAN KASTEREN

DAREK RODEWALD

MARCEL SNIJDERS PETRONAS TEAM DE ROOY IVECO      17h 13′ 41”            + 01h 18′ 58”

 

8       PASCAL DE BAAR

JAN VAN DER VAET

STEFAN SLOOTJES          RIWALD DAKAR TEAM     17h 40′ 09”            + 01h 45′ 26”

 

9             MARTIN SOLTYS

DAVID SCHOVANEK

TOMÁŠ ŠIKOLA                 TATRA BUGGYRA RACING            18h 01′ 48”            + 02h 07′ 05”

 

10           DMITRY SOTNIKOV

RUSLAN AKHMADEEV

ILGIZ AKHMETZIANOV     KAMAZ – MASTER                           18h 11′ 28”            + 02h 16′ 45”

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Peugeot подготвува ултимативен „спортист“ за Le Mans 2022

Фетел го купи болидот Williams FW14B што го возел Менсел

Alpine F1® Team влегува во Formula 1 ново име во големиот циркус на тркал

Цените на горивата повторно паѓаат

Renault Talisman отстапува место на електрична лимузина!

BMW M4 GT3 е подготвен да се упати на тркачките патеки

KIA Sonet нов SUV од Кореја но не и за европскиот пазар!

Subaru WRX S4 STI Sport #

Новиот Stratos влегува во производство, премиерата во септември