Дакар Рели 2023 деветта етапа -Саинц и по здобиените повреди продолжува

По еден ден пауза, релито Дакар продолжи со деветтата етапа, во која победи Леб, а Саинц доживеа вистинска драма.

По заслужениот ден за одмор, релито Дакар продолжи со деветтата етапа долга 686 километри со 358 километри специјален тест.

Деветтиот натпреварувачки ден започна на најлош можен начин за Карлос Саинц (Carlos Sainz) и неговиот совозач Лукас Круз (Lucas Cruz). По само пет километри брзина, откако прескокнале дина, слетале на „носот“ на возилото и се превртеле во нивното Audi RS e-tron E2, кое завршило на покривот. Круз излегол од возилото неповреден, но Саинц, со болки во десната страна на градите, го однел хеликоптерот во болница, но барал хеликоптерот да се сврти и да го врати кај своето возило и сопатникот.

Ел Матадор (El Matador) не сакаше да се откаже од Дакар. Сепак, за да дојде да ги таргетира етапите, тој мораше да ја чека помошта од сервисерите кои имаа задача уште еднаш да го направат Audi подготвено за понатамошно возење.

Од друга страна, Себастиен Леб (Sebastien Loeb) во неговиот Продрајв Хантер (Prodrive Hunter) е се поблиску до уште еден подиум на Дакар.

Минатогодишниот вицешампион, Леб, заврши најбрзо на деветтата етапа и ја освои својата трета етапна победа оваа година. Втор беше Ваидотас Зала (Vaidotas Zsala) со само 57″ заостанување, а трет Герлен Чичерит (Guerlain Chicherit)  со 2′:08“. Водачот во генералниот пласман Насер Ал-Атијах (Nasser Al-Attiyah) заврши на осмото место 8′:58″ зад Лоеб, но сепак е прилично сигурен во водство со 1 час 1′:57″ пред моментално второпласираниот Лукас Мораес (Lucas Moraes) од Тим  Overdrive и третопласираниот Леб кој доцни 1ч 43′:08“.

Мотоциклистите продолжуваат да водат голема борба, како и секогаш на релито Дакар. Лучијано Бенавидес (Luciano Benavides) во фабричката  Husqvarnа ја заврши деветтата етапа како победник со 1′:02″ пред Тоби Прајс (Toby Price) на КТМ и 2′:57″ пред Скајлер Хаус (Skyler Howes) на фабричката  Husqvarnа. Во генералниот пласман по девет натпреварувачки дена ситуацијата е речиси неверојатна. Мустаклијата од САД Хаус и натаму води, но со само три секунди предност пред Прајс, додека третиот Кевин Бенавидес (Kevin Benavides) заостанува 5′:09“.

10-тата етапа на релито Дакар 2023 година се вози од Харад до Шајба со вкупна должина од 686 километри.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Cadillac V-LMDh

Ferrari SF-23 нелегален!?

McLaren претстави „специјален автомобил“ – MCL60

Formula 1- претставен Ferrari SF-23

Возачите на Формула 1 не ќе смеат а даваат политички изјави

Cadillac сака во Formula1

Шпанија ќе добие уште една Moto GP трка!?

Alfa Romeo F1 Team Stake го претстави болидот C43 за претстојната F1 сезона

Подновени Renault Clio и Captur нов SUV и мал електричен автомобил