Дакар рели 2023 шеста етапа

Се чини дека Насер Ал Атијах уште во првата половина на натпреварувањето со најголеми предизвици ја „обезбеди“ годинешната титула, иако на Дакар никогаш не се знае се до последниот ден и крајот на натпреварувањето…

Релито Дакар 2023 година донесе големи проблеми за екипажот на Audi во шестата етапа, Насер Ал Атијах (Naser Al -Arriyah) го отвори патот до нова победа веќе во раната фаза на пустинскиот маратон.

Етапата од Хаил Ријад требаше да има 560 километри поврзувачки делници и 358 километри специјални тестови, но таа беше делумно скратена.

Пред натпреварувачите имаше возење по песок, што донекаде го олесни дождот кој паѓаше и донекаде ја набива површината. Во поголемиот дел од етапата тоа се покажа како олеснителна околност за натпреварувачите, но само до последната третина и влегување во непредвидливите дини.

Имено песочните дини се покажаа како повеќе од опасни доколку не им се пристапи доволно внимателно и претставуваа опасни стапици за натпреварувачите. Тоа од прва рака го почувствуваа двете фабрички екипи на Audi, кои беа меѓу главните фаворити за победа.

До 212 километри од специјалот дошло до тепачка меѓу Насер Ал-Атијах (Naser Al-Attiyah) и Стефан Петерхансел (Stephane Peterhansel). Господинот Дакар (Петерхансел) погрешно го процени скокот преку дината, кој заврши со оштетување на возилото и повреди на неговиот совозач Едуард Буланже (Edouard Boulanger), што за среќа се покажа дека не е сериозно откако со хеликоптер беше префрлен во болница.

За екипажот на Audi RS e-tron E2, релито Дакар 2023 година заврши. Практично на истото место идентична судбина го снајде и Карлос Саинц (Carlos Sainz), кој поголемиот дел од денот го мина чекајќи мајстори поради сериозно оштетеното Аudi, при што настрадаа потпирачот, системот за управување и батеријата. Слична судбина доживеа и Језид Ал Раџи (Yazeed Al Rajhi )во Toyota Hilux кој возеше одлично и се избори за висок пласман.

 

Насер Ал-Атијах успеа да ги избегне сите замки и со победа да ја заврши 6. етапа, пред Себастиен Леб (Sebastien Loeb), кој заостана со 03′:29“, но има голема разлика во генералниот пласман. Табелата на генералниот пласман покажува дека веќе пред половина од релито има голема предност и отворен пат до победата. Ал-Атијах има предност од 1ч 06′:50” пред неговиот тимски колега од тимот на Toyote Gazo Racing Хенк Латеган (Henk Lategan).

Во конкуренција на мотоциклисти сè уште е целосно отворено, со седум лидери во рок од 13 минути. Иако Лучијано Бенвидес (Luciano Benvides) не е меѓу водечките, тој најдобро ја извозе 6-тата етапа и победи, за прв пат во кариерата на релито Дакар. Тоа беше многу поважен ден за неговиот тимски колега од фабричката Husqvarna, Скајлер Хаус (Skyler Howes), кој заврши на второто место и го зголеми водството во генералниот пласман пред Тоби Прајс (Toby Price) на 3′:31”. Сепак, Дакар 2023 е далеку од завршена за Хаус, зад него се Прајс и Кевин Бенавидес (Kevin Benavides), кои знаат како да победат на Дакар.

Во конкуренција на камиони, 6-та етапа му припадна на Мичел Ван ден Бринк (Mitchel Van den Brink), кој со својата екипа пристигна во Iveco 45″ секунди  пред Јанус ван Кастер (Janus van Kaster) исто така во Iveco.

Иако етапата ја заврши на шестото место, 26′:40″ зад победникот, Алес Лопраис (A;es Loprais) го задржа водството во Praga, кое се стопи на само 23 секунди пред Мартин Ванденбринк (Martin Vandenbrink).

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Cadillac V-LMDh

Ferrari SF-23 нелегален!?

McLaren претстави „специјален автомобил“ – MCL60

Formula 1- претставен Ferrari SF-23

Возачите на Формула 1 не ќе смеат а даваат политички изјави

Cadillac сака во Formula1

Шпанија ќе добие уште една Moto GP трка!?

Alfa Romeo F1 Team Stake го претстави болидот C43 за претстојната F1 сезона

Подновени Renault Clio и Captur нов SUV и мал електричен автомобил