Дакар Рели 2023 заврши Ал -Атијах ја одбрани титулата

Релито Дакар 2023 заврши со победа на Насер Ал-Атијах, кој во Toyota GR Hilux стигна до својата петта победа на Дакар…

Релито Дакар заврши со 14-та етапа, која му припадна на Герлен Чичерито (Guerlain Chicherito ) во приватен Prodrive Hunter, Матијас Екстром (Mattias Ekstrom) во фабричко Audi ја мина целта втор, а Аргентинецот Себастијан Халперн (Sebastian Halpern), кој возеше за X-Raid Min за Тимот на JCW, заврши трет.

Сепак, она што е многу поважно, Насер Ал-Атија (Nasser Al-Attiyah) од Катар, заедно со Французинот Матје Баумел (Mathieu Baumel), стигнаа до петтата победа на Дакар во фабрички Toyota GR Hilux. Ал-Атијах користеше слична тактика како и минатата година, победувајќи на неколку етапи, но успешно ги избегна проблемите во стапицата во пустината, што им го расипа пласманот на многумина, вклучувајќи ги и фаворитите, двата фабрички екипажи на Audi. За Ал-Атијах, самата конкуренција вели дека има неверојатна способност и искуство да ги препознае дините и она што го чека зад песочна дина, што го прави, меѓу другото, и со разликување на бојата на песокот. Второто место на релито Дакар 2023 го зазеде Себастиен Лоеб (Sebastien Loeb) во Prodrive Hunter за силниот и богат тим BRX, додека најниското скалило на подиумот му припадна на дебитантот и големо изненадување на Дакар 2023, Бразилецот Лукас Мораеш ( Lucas Moraes) во Toyota Hilux. тој возеше за тимот на  Overrive Racing  .

Кај мотоциклистите беше динамично со многу промени во генералниот пласман. На крајот, по поминати повеќе од 5.000 километри, победата му припадна на Аргентинецот Кевин Бенавидес (Kevin Benavides), фабрички возач на КТМ, кој го победи австралискиот тимски колега од КТМ Тоби Прајс ( Toby Price) за само 43 секунди. Колку беше тензично во конкуренција на мотоциклисти најдобро говори податокот дека на денешната последна етапа Бенавидес победи пред Прајс со само 55 секунди и со тоа ја анулира предноста на Прајс, која беше само 12 секунди по претпоследната етапа. Иако беше во водство во поголемиот дел од овогодинешниот Дакар, Американецот Скајлер Хоус (Skyler Howes) во фабриката Хускварна ( Husqvarna) го зазеде третото место со заостанување од 5′:04”. Во секој случај, групата КТМ може да биде пресреќна со тројна победа.

 

Во конкуренција на камиони, според многумина, поради отсуството на екипажите на KAMAZ кои не учествуваа поради санкциите кон Русија, Дакар ги загуби најмногу фаворитите за победа. Во секој случај, и другите екипажи во камионите дадоа се од себе за да победат. Холандско-полската екипа на IVECO, Јанус Ван Кастерен (Janus Van Kasteren), Дарек Родевалд (Darek Rodewald) и Марсел Снајдерс (Marcel Snijders)се искачи на највисокото скалило на подиумот. Второто место го зазедоа Чесите Мартин Мацик (Мartin Macik ), Франтишек Томашек (Frantisek Tomasek) и Давид Сванда (David Svanda) за тимот на ММ  Technology, додека третото место им припадна на Холанѓаните Мартин ван ден Бринк (Martin van den Brink), Ерик Кофман (Erik Kofman) и Ријк Моув (Rijk Mouw) во Iveco.

 

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Cadillac V-LMDh

Ferrari SF-23 нелегален!?

McLaren претстави „специјален автомобил“ – MCL60

Formula 1- претставен Ferrari SF-23

Возачите на Формула 1 не ќе смеат а даваат политички изјави

Cadillac сака во Formula1

Шпанија ќе добие уште една Moto GP трка!?

Alfa Romeo F1 Team Stake го претстави болидот C43 за претстојната F1 сезона

Подновени Renault Clio и Captur нов SUV и мал електричен автомобил