Дали и кога Suzuki ќе го претстави Jimny со пет врати

Suzuki Jimny е актуелната, четврта генерација на пазарот од 2018 година, а мини теренецот на Suzuki тогаш беше подложен на сеопфатни промени, со промена на генерација која не остана незабележана…

Доказ за тоа е што стана неспоредлив комерцијален успех. И покрај фактот што комерцијалното патување на Jimny во Европа беше обележано со проблеми поврзани со регулативите за емисии и способноста на самата марка да одговори на побарувачката, сите очи се насочени кон новата, наскоро додадена варијанта со пет врати. За тоа ги пренесуваме пишувањата на нашите колеги од порталот motor.es.

Набргу по комерцијалното лансирање на Jimny во 2018 година, се појавија првите информации за развој на варијанта на каросеријата која ќе понуди дополнителна практичност за љубителите на светот 4×4. Се мисли на долгоочекуваниот Suzuki Jimny со пет врати – проект кој неколку години е обвиткан во тајност. Она што е познато е дека Suzuki работи на тоа.

Што можеме да очекуваме од новиот Jimny со пет врати? Дали ќе биде само зголемена верзија или ќе има дополнителни измени? Некои јапонски медиуми наведуваат дека Jimny со пет врати ќе биде електрифицирано возило.

Првичната идеја на Suzuki за новиот Jimny со пет врати беше 48-волти 1,4-литарски бензински мотор со блага (mild) хибридна технологија (MHEV). Тоа е истата механика што ја користи новиот Suzuki S-Cross.

Сепак, не смееме да исклучиме други информации кои укажуваат на опција која е уште повеќе посветена на одржлива мобилност. Тоа не е ништо повеќе и ништо помалку од хибриден систем за самополнење (HEV) со 1,5-литарски четирицилиндричен бензински мотор како главен лик.

Suzuki сака да се погрижи новиот Jimny со пет врати да има што е можно подолг комерцијален век. Ова е причината зошто овој најнов мотор е позициониран како дефинитивен избор. Заедно со моторот ќе претстави и шестстепен автоматски менувач AGS. Каросеријата ќе има должина од 3.850 mm.

Доаѓањето на Jimny со пет врати ќе се случи многу наскоро. Неговото светско деби ќе се случи во Индија, еден од главните пазари за овој модел. Поточно, ќе биде претставен следниот јануари, што се совпаѓа со салонот за автомобили во Њу Делхи.

Процесот на сериско производство ќе се одвива во Индија. Поточно во објектите што ги има Maruti – Suzuki во Гургаон. Оттаму ќе се извезува на други пазари, но не на сите. Јапонската верзија ќе се произведува во Јапонија. Таа верзија, доколку се оди според планот, ќе биде претставена есента следната година. Бидејќи се произведува во две земји, Suzuki ќе има поголем производствен капацитет за да одговори на поголемата побарувачка.

Ќе видиме ли нов Jimny со пет врати во Европа? Jimny моментално се продава во формат на комерцијални возила како Suzuki Jimny Pro. Фановите ќе мора да почекаат до 2024 година за да го видат новиот Jimny со пет врати со електрифициран мотор во Европа.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Volvo е само „нашминкан“ Geeli ?!!!!

F1 возачите Valtteri Bottas и Zhou Guanyu тестираа Alfa Romeo Tonale plug-in hybrid Q4

Најавен е редизајн на Peugeot 2008!

Отповик на McLaren Artura поради истекување на гориво и опасност од пожар

Bertone GB110 – класичен хипер автомобил што во себе има „италијанска душа“

Changan Lumin

Позната е цената на првиот автомобил на Moskvich

Во фабриката на Nissan во Петроград ќе се произведуваат модели на Lada

Колку време е потребно за кабината на EV да се загрее на 20 степени?