Дизелот поскапува, а бензините со непроменета цена

Малопродажната цена на дизелот во однос на претходната одлука на Регулаторот е повисока за 1,5 денар по литар…

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) ги утврди новите малопродажни цени на горивата ширум пумпите во нашата земја, дизелот поскапува, бензинот без промени

Согласно методологијата за утврдување на цените на нафтените деривати кај нас, Регулаторната комисија за енергетика одлучи да ја зголеми цената за 0,40 проценти во однос на последната одлука која беше донесена минатата недела.

Конкретно, РКЕ реши да го поскапи дизелот, додека цената на бензините остануваат непроменети , па така цената на дизелот „оди“ за 1,50 денари за литар горе во однос на претходно, додека малопродажните цени на бензините остануваат исти.

Така  Еуродизелот се точи по цена од 95,50 денари по литар, а толку чини и ЕуроСупер Б-95, додека Еуросупер БС-98 се продава по цена од 98 денари за литар гориво.

Од РКЕ истакнуваат дека во изминатиот седумдневен период референтните цени на светските берзи во просек бележат намалување кај бензинот за 0,34 проценти, додека кај дизелот има зголемување за 1,33 проценти.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германија ги намалува субвенциите за купување EV

Новиот Audi RS3 co електричен мотор

Почна производството на Mercedes-AMG One

Новиот Porsche 911 GT3 RS на пазарот пристига 2023

Next.e.GO Mobile SE ќе произведува електрични автомобили во Македонија

Во Германија нови давачки за дизел и бензински автомобили а олеснувања за EV

Подновен беџот и имиџот на луксузниот автомобилски бренд

Илон Маск одличен дипломат -Tesla во Кина со „повластена“ позиција

Неофицијалните рендери открија многу можен изглед на претстојната BMW Серија 5.