До 2025 година сите Taxi возила во Виена ќе возат на струја!

Учеството на електрични такси возила во Виена е само еден процент, меѓутоа, до 2025 година, сите регистрирани такси возила треба да бидат исклучиво со електричен погон…

Според тоа, Виена започна пилот -проект за воведување пофлексибилни станици за полнење електрични автомобили, што треба да го олесни преминот кон електрична технологија.

Според планот, во следните две години, осум такси станици и 56 возила во Виена ќе бидат дополнително опремени со технологија Matrix Charging од младата компанија Easelink GmbH од Грац, со полесно полнење на возилата директно на штандот наместо на полнење станица.

 

Возилото е опремено со специјален додаток на долниот дел од каросеријата. Со притискање на копче на таблата со инструменти во автомобилот, се поврзува со таблата за полнење на такси -станицата.

 

– Ова е меѓународен пионерски проект кој обезбедува можност за трајна промена во градскиот сообраќај. Префрлајќи се на електрични такси возила, и градот и жителите имаат корист. На овој начин, истовремено ги намалуваме штетните емисии и го подобруваме квалитетот на воздухот во градот – објаснува Питер Ханке, член на градската и провинциската влада, од одделот за финансии и економија.

Проектот е создаден во тесна соработка помеѓу Стопанските комори на Виена и Штаерска и енергетските компании Wien Energie и Energie Graz.

Компанијата Wien Energie е задолжен за снабдување и испорака на зелена електрична енергија за новиот систем за полнење, а австрискиот автомобилски и туристички клуб (ÖAMTC) и Hyundai исто така учествуваат во проектот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

КIA EV6 на први тест возења

„Фатен во зум“ – новиот Ford Ranger

Volkswagen на ID. Buzz автономно амбулантно возили

Наскоро и Toyota Frontlander

Tesla Model 3 подобар од Audi A4, BMW Series 3 и Mercedes C/CLA во Германија

Stellantis со тизери најави пет концепти за престојната SEMA

Новиот Peugeot 3008 во SUV -coupe стил

Во еден салон на KIA може да купите бројни супер автомобили

Во пламен исчезна камион со 10 Corvette C8