DS 9 во Франција од 47700 евра

На почетокот на годината, PSA Group официјално претстави нов модел на марката DS Automobiles и тоа лимузина со ознака DS 9…

Сега е соопштено дека испораките ќе започнат во септември 2021 година, а најавени се и цени за францускиот пазар.

DS9 се базира на платформата EMP2 V2.3,  а долг е 4933 mm, широк 1855 mm, висок 1468 mm и има растојание помеѓу оските од 2895 mm.

Постојат верзии на PureTech 225 со бензински мотор, како и две plug-in хибридни варијанти (E-TENSE 225 и E-TENSE 4 × 4 360).

Исто така, дополнителната хибридна варијанта E-TENSE 250 подоцна ќе се додаде во опсегот.

Врвната верзија на DS 9 E-TENSE 4 × 4 360 има два електромотори и PureTech 200 бензински мотор, со вкупна моќност од 360 КС и 520 Nm максимален вртежен момент.

Оваа верзија доаѓа со црни клешти на сопирачките и со 20-инчни алуминиумски Munich тркала.

Во зависност од верзијата, опремата вклучува и суспензија Active Scan, DS Active LED Vision предни светла, седишта со греење, ладење и масажа, ниво 2 автономно возење (со брзина до 180 km / h), автономен систем за паркирање, следење на слепите места, систем автоматско сопирање, препознавање на сообраќајни знаци, Night Vision, Nappa кожа, Алкантара, потоа Focal Electra sound како опција …

За почеток на продажбата, палетата вклучува пет бои на екстериерот: Pearl White, Midnight Blue, Pearl Crystal, Artense Grey и Perla Nera Black.

Кога станува збор за цената, таа на домивилниот – француски пазар ќе се движи од 47.700 евра, па се до 80.000 евра, што е цена на„топ“ верзијата E-TENSE 4 × 4 360.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

И официјално BMW M5 C5

Mini ги поднови своите hatchback и cabrio модели

Toyota Highlander за прв ќе се продава и на Стариот континент

Новата генерација на Škoda Fabia и можен канибализам во Групата VW

Шпионски фотографии на новиот Citroen C5 за 2022 година

Hurtan Grand Albaycin

Премиерата на новиот DS 4 закажана за 3 февруари

Hyundai покажа нови „тизери“ за новиот електичен crossover модел Bayon

Промоцијата Volkswagenov I.D. Buzz одложена за  2023