DS3 Crossback E-Tense ја зголеми автономијата со едно полнење на батериите

Со неколку измени, DS успеа значително да ја зголеми автономијата на електричниот crossover…

Сите овие промени веќе ги видовме кај сестринското Peugeot, кое ги примени на варијантите на батерии на дуото 208/2008.

DS3 Crossback E-Tense доби нова топлинска пумпа со сензор за влажност на воздухот во кабината, што треба да придонесе за помала потрошувачка на енергија.

Покрај тоа, инженерите работеа на менувачот за да ја оптимизираат потрошувачката на енергија, а беа поставени и нови гуми.

Станува збор за гуми Continental EcoContact 6 Q кои имаат многу низок отпор на тркалање и со тоа ја привилегираат енергетската ефикасност.

Покрај тоа, овие гуми наводно прават помалку бучава…

Како изгледа во бројки? Сега DS3 Crossback E-Tense може да помине 341 km според протоколот WLTP, што е зголемување на опсегот за околу 7%. Впечатливо, пред се поради фактот што немаше скапи промени поврзани со батериите, односно зголемување на нивниот капацитет.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Новиот Renault Austral ја открива својата елегантна и мускулна силуета

Opel продолжува со забрзана електрификација

Тоyotа за три години со солидни батерии во EV и хибридните возила

Батеријата на EV полнете ја до 90% од капацитетот – ќе биде подолговечна!

Нови Alfa Romeo Giulietta и Alfa Romeo GTV

Tesla Model S Plaid ја зголеми максималната брзина на 262 км/ч

Hyundai иднината ја замислува во симбиоза со роботи!

Тesla Model S со батерија од startup компанија со едно полнење минал 1.020км

И Sony ќе произведува електрични автомобили – Vision-S 02 concept