Ducati 860 E-Concept

Сегментот на електрични мотоцикли станува сe поинтересен за големите производители на атрактивните и моќни креации на две тркала…

До пред неколку години идејата за електрични мотоцикли Honda, Yamaha и Kawasaki звучеше речиси неверојатно, а денес дури и Ducati размислува за својата електрична иднина. Тука стапува во игра интересниот концепт на Ducati, дело на студиото Italdesign.

Како прво, тоа е електричен концепт на Ducati, кој можеби нема да им се допадне на тврдокорните обожаватели на италијанската марка. Сепак, малкумина би се спротивставувале доколку некој иден електричен Ducati изгледа вака.

Ќе споменеме дека развојот на концептот го нарача самиот Ducati, и без оглед што мислите за креациите на две тркала на електрична енергија, неговиот изглед навистина привлекува внимание.  Студиото Italdesign е познато по автомобилите што ги дизајнираше. Тоа се Lotus Esprit, Bugatti EB112, прва генерација Volkswagen Golf, Fiat Punto…

Што се однесува до мотоциклите, најпознатата креација е Suzuki RE5 од седумдесеттите години на минатиот век.  Во основа се работи за модерно издание на моделот Ducati 860, така што самата креација се вика Ducati 860 E-Concept.

Комбинацијата на класично и ретро, ​​со нова технологија, е тука успешно направена. Предниот дел малку потсетува на новото Чудовиште, а во него и таму има елементи за дизајн што може да се видат на Scrambler.

Имаме некои препознатливи избори за Ducati, како еднострана задна вилушка. Бидејќи ова е концепт нарачан од компанијата, претпоставуваме дека во среда има чувство на теренот и желба да се видат реакциите на пазарот.

Затоа, не треба да изненадува ако овој концепт служи како основа за идниот електричен Ducati.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Новиот Sport Touring на Honda пристига на 21 октомври

Zero Motorcycle

Kawasaki претстави ново лого

Наскоро нова Honda Transalp

BMW Concept CE 02

Husqvarna FS 450 Supermoto

Мотоциклистите повеќе нема да учествуваат на „Пајkс –Пик“ трката

CB1000R 5Four ексклузивно издание на Honda CB 1000R во само 54 примероци

Yamaha ќе развива ласерска технологија