Ducati Diavel V4 голем „крузер“

Шестата епизода од серијалот Ducati World Premiere од 2023 година го донесе целосно новиот Diavel V4.

Бидејќи има многу да се пишува за најновото издание на италијанскиот мега крузер, еве ги петте најважни работи што треба да ги знаете за него.

  1. Мотор

Diavel се префрли од претходната V-Twin единица на најновата V4 единица.

Ducati долго време беше синоним за V-Twin, но поради ограничувањата во перформансите, италијанската фирма одлучи да се префрли на нова V4 конфигурација која започна со Panigale V4, а трендот продолжи со моделите Streetfighter и Multistrada. Сепак, единицата на новиот Diavel е Granturismo V4, истиот што се наоѓа на Multistrada V4. Како резултат на тоа, има подолг сервисен интервал и поголема одговр на додавање гас во средината на вртежи во минута.

Според Ducati, Diavel V4 испорачува 168 КС и 126 Nm, што го прави помоќен од Diavel 1260S, иако вториот има 3 Nm повеќе вртежен момент.

  1. Тежина

Благодарение на новиот мотор, инженерите се ослободија од челичната трелис рамка од претходната генерација и се одлучија за лесна алуминиумска монокок шасија.

Како резултат на тоа, Ducati е вкупно 13 килограми полесна во споредба со претходниот модел.

  1. Удобност

Тука работите стануваат интересни, бидејќи иако се работи за крстосувач, висината на седиштето е 790 mm. Тоа е високо за овој тип на мотоцикли, но ниско за спортски naked. Без разлика, рачките сега се 20 mm поблиску до возачот, што помага да се подобри ергономијата и удобноста.

Задната суспензија има подолго патување од 145 mm, 15 mm повеќе во споредба со 1260. Ова решение обезбедува поголема удобност не само за возачот, туку и за патникот – барем така тврди компанијата.

  1. Технологија

Мотоциклот има 5-инчна TFT табла со инструменти, преку која може да се пристапи до режимите на возење. Има вкупно четири: Sport, Touring, Urban и Wet режим. Последниот, наменет за возење на влажни услови, е нов.

Пакетот вклучува и брз менувач, контрола на тркалата, контрола на палењето и контрола на патувањето.

  1. Стил

Серијата Diavel е позната по својот впечатлив изглед, а V4 продолжува во тој дух.

Дополнително, новата единица создава малку поинаквo тело и можеби нема да биде толку естетски пријатна како претходната 1260. Отсуството на рамка за решетката може да влијае на целокупниот впечаток.

Сепак, најголемата точка на разговор е задниот дел, почнувајќи од четириаголниот издувен систем – во согласност со конфигурацијата V4. Исто така, Diavel V4 има ново задно светло кое изгледа апсолутно лудо.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Wolverine XS 800 необичен крузер со впечатливо широки задни гуми!

Praga го преставува ексклузивниот ZS 800

Ducati DesertX добива turn-by-turn навигација

Прастар мотоцикл Harley-Davidson од 1908 година е продаден за 860.000 евра

Husqvarna Norden 901 Expedition пристигнува оваа година

Првиот Suzuki на струја и на две тркала пристига во 2024

Произведени еден милион КТМ мотоцикли

Ducati почна со производство не електричен мотоцикл

Harley-Davidson во целост преминува на струја