Ducati лансира scooter на струја!

Производителот на мотоцикли е сè поактивен во сегментот на возила кои припаѓаат на секторот за микро – мобилност…

Има се повеќе марки кои малку срамежливо влегуваат во споменатата класа на возила. Ducati е дефинитивно една од тие марки, а ова не е првиот електричен скутер кој го носи натписот на познатата марка на мотоцикли. Сепак, италијанската компанија не се занимава со развој и производство на електрични скутери, за тоа е задолжен партнерот MT Distributions, во оваа приказна дизајнот е дело на Ducati. Новиот е-скутер се вика PRO-III и нуди многу голема автономија од дури 50 km…

Сепак, оваа информација треба да се земе со голема претпазливост бидејќи опсегот зависи од тежината на возачот, темпото на возење, конфигурацијата на теренот…

Ducati наведува дека овој „гаџет „Користи електричен мотор од 350 W со врв на 515 W. Батеријата има капацитет од 468 Wh и може да се полни за 9 часа на обичен домашен штекер. Како и кај повеќето слични производи, тежината на носење е ограничена на 100 kg.

Рамката на скутерот е изработена од легура на магнезиум, а целокупното возило на две тркала тежи 17,5 килограми. Секако, ова возило има и можност за преклопување, што е многу важна карактеристика за микро – мобилноста. Тркалата се направени од 10 инчи и се обвиени во tubeless гуми, што треба да ја реши маката на дупната гума.

Што се однесува до сопирачките, има двојни дискови напред и еден диск назад. Воланот има и мал дисплеј од 3,2 инчи кој ги прикажува основните информации во врска со статусот на батеријата, брзината и слично.

 

 

Ducati има предвидено четири режими на возење кои ја ограничуваат максималната брзина на 6, 15, 20 и 25 km/h.  Покрај екранот на воланот, има и USB приклучок преку кој може да се наполни батеријата на паметниот телефон или друг уред.

Ducati ќе го продава овој електричен скутер во своите салони, но и во специјализирани продавници за ваков вид производи, како и на големите интернет-продажни сајтови.

Цената – пристапна, само 799 евра.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Претставен BMW K 1600 за 2022 година

Yamaha MT-03 Iron Man

Новиот Sport Touring на Honda пристига на 21 октомври

Zero Motorcycle

Kawasaki претстави ново лого

Наскоро нова Honda Transalp

BMW Concept CE 02

Husqvarna FS 450 Supermoto

Мотоциклистите повеќе нема да учествуваат на „Пајkс –Пик“ трката