Ducati Multistrada V2 S

Во Ducati се подготвени да направи големи бранувања во мото индустријата, пред се, со лансирањето на својот најнов модел – Multistrada V2 S, уште еден скапоцен камен на две тркала на познатата марка од Апенинскиот полуостров….

Додека во центарот на вниманието беа моделите V4, челните луже во Ducati се фокусираа на усовршување на својата линија V2 ѓто ќе се појават следната 2024 година. Multistrada V2 S ќе добие храбар нов изглед со воведувањето на возбудлива црна и сива комбинација на бои.

Овие нови графики го нагласуваат спортскиот дух на овој мотоцикл од средна класа, со впечатливи црвени бандажи и стилска графика со името на моделот на предните странични панели. Дополнителните естетски додатоци доаѓаат со зголемување на цената на основниот модел.

Механички, погонската група останува непроменета, што е добра работа со оглед на големото освежување што го доби во 2022 година. Мотоциклот е придвижуван од импресивен агрегат со работен волумен 937 кубни сантиметри и во конфигурација со два цилиндра Testastretta кој испорачува 113 КС при 9.000 вртежи во минута, со максимален вртежен момент од 97 Nm при 6. 000 вртежи во минута.

Шасијата исто така останува иста, со предна рамка од решетката и две странични лиени подрамки кои обезбедуваат цврста структура. Верзијата V2 S е опремена со познатата полуактивна суспензија Skyhoook EVO на Ducati, обезбедувајќи непречено и удобно возење. Multistrada V2 S има систем за сопирање Brembo со ABS и тркала од 19 и 17 инчи.

Посветеноста на Ducati за напредна електроника е евидентна кај Multistrada V2 S. Мотоциклот има сеопфатен електронски пакет кој вклучува ABS, Vehicle Hold Control (VHC) и Ducati Traction Control како стандард.

Возачите ќе уживаат и во удобноста на темпоматот, брзо менувачот (quick shifter) и 5-инчниот TFT табла со инструменти во боја. V2 S нуди четири режими на возење ( Sport, Touring, Urban и Enduro  ) и LED осветлување, што е ретко за основната верзија на Multistrada.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

MV Agusta Dragster RR SCS America

BMW CE 02

Suzuki GSX-S1000 Race Edition

Triumph Scrambler 400 X

Massimo Tamburini F43 Centenario

BMW R 1300 GS на 28 септември

Benda Napoleon ретро крстосувач

Нови Kawasaki Ninja ZX-6R

Yamaha Tenere 700 World Rally ново издание