Ducati почна со производство не електричен мотоцикл

Ducati официјално го започна производството на електричниот мотоцикл V21L, кој од оваа сезона ќе вози во MotoE шампионатот…

Компанијата влегува во ова ново поглавје како замена за претходниот снабдувач, брендот Energica. Ducati V21L беше претставен минатата година, откако голем број возачи направија тестови на него. Меѓу нив беа Микеле Пиро, Чејс Дејвис и Алекс Де Анџелис.

Ова е голем чекор за италијанскиот бренд, бидејќи влегува во светот на електричните модели, а во исто време промовира одржливост и чиста енергија.

„Почетокот на производството на Ducati MotoE машината е историски момент за компанијата. Детално ги проучувавме технологиите кои ја претставуваат иднината на мотоспортот“, изјави извршниот директор на компанијата, Клаудио Доменикали.

Тој нагласи дека V21L ја покажува амбицијата на Ducati да создаде електрична машина за патишта што ќе го испорача истото ниво на возбуда како велосипедите со традиционални мотори.

„Ова е важен аспект за иднината на нашиот бренд, во кој инвестираме значителни ресурси и знаење. Ќе го искористиме сето ова за еден ден да донесеме електричен мотоцикл кој ќе ги испорача перформансите што ги очекуваат нашите фанови.

„Се впуштаме во нова авантура со цел понатамошен развој на електричната технологија и нејзина примена во нашата производна линија. Фановите на MotoE ќе го видат новиот Ducati V21L во акција за време на тестовите во Херез (6-8 март) и Барселона (3-5 април).

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ducati отворен за развој на мали електрични мотоцикли

BMW ја проширува линијата R 18 со нов „крузер“

Tesla Model S најавува подолг досег со помали гуми

Suzuki го задржа GSX-S750 во својата линија за оваа 2023 година

Моќниот KTM 1290 Super Duke RR во лимитирана серија

T.50 во производство!

CFMOTO подготвен да го разбранува пазарот на електрични мотоцикли

Ducati почна со производството на Scrambler моделот

Kymco i-One