Ducati почна со производството на Scrambler моделот

Ducati го најави почетокот на производството на својот нов модел Scrambler во фабриката во Borgo Panigale…

Новиот мотоцикл, кој веќе беше претставен во седмата епизода од серијата Ducati World Premiere 2023, претставува целосно реновирање на иконскиот модел кој ја задржува оригиналната енергија и дух на семејството Scrambler, односно сето она што го направи светски познат. Новиот Ducati Scrambler има неверојатен и стилски дизајн кој е достапен и безбеден за секојдневна употреба.

Посветен е на оние кои бараат слобода и сакаат да го изразат својот животен стил преку нивниот избор. Производството на првиот агрегат беше прославено во новата зграда на Finitura e Delibera Estetica, а на свеченоста присуствуваше и извршниот директор на компанијата, Клаудио Доменикали.

Новиот Scrambler нуди опции за прилагодување кои го надминуваат претходниот модел, благодарение на новиот резервоар. Капакот на обоениот дел може лесно да се замени, како и калниците и капаците на фаровите. Новиот модел е достапен во девет бои, вклучувајќи три основни бои и шест други опции достапни како опционални додатоци.

Со намалување на тежината од 4 kg, потоа со новото дополнување на системот ride-by-wire и брз менувач (quick shifter), овој Ducati Scrambler нуди брилијантно и безбедно возење. Мотоциклот е помодерен, дигитален и технолошки напреден благодарение на режимите на возење, контролата на тракцијата на Ducati и новата TFT табла во боја.

Сите овие карактеристики ја одржуваат едноставноста и автентичноста кои отсекогаш биле основни вредности за сите ентузијасти на Ducati Scrambler. Новиот Scrambler доаѓа во три модели – Icon, Full Throttle и Nightshift.

Сите модели нудат опуштена положба за возење и мала тежина, што им овозможува на ентузијастите со секакви искуства и способности големо уживање во возењето, како во градот, така и на патувањата надвор од градот. Семејството Scrambler отсекогаш било популарно меѓу ентузијастите на мотоциклите, а новата генерација е повеќе од подготвена да го продолжи тоа наследство.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ducati отворен за развој на мали електрични мотоцикли

BMW ја проширува линијата R 18 со нов „крузер“

Tesla Model S најавува подолг досег со помали гуми

Suzuki го задржа GSX-S750 во својата линија за оваа 2023 година

Моќниот KTM 1290 Super Duke RR во лимитирана серија

T.50 во производство!

CFMOTO подготвен да го разбранува пазарот на електрични мотоцикли

Kymco i-One

Yamaha Tenere 700 Extreme Edition