Дузина (12) автомобили на новиот Euro NCAP crash тест

Независната европска организација за испитување на безбедноста кај новите возила ги објави резултатите од најновите crash тестови во кои учествуваа цела дузина (12) автомобили при што осум од нив освоија максимални пет ѕвездички

На тест беа ставени: Audi Q7, Ford Kuga, Ford Mondeo, Jeep Renegade, Peugeot 2008, Porsche Taycan, Renault Captur, Seat Alhambra, Subaru Forester, Tesla Model X, Volkswagen Sharan и Škoda Octavia.

 

При тоа како одлични се потврдија: Audi Q7, Ford Kuga, Ford Mondeo, Porsche Taycan, Renault Captur, Subaru Forester, Tesla Model Xи  Škoda Octavia, што со стандардните пакети за безбедност ги освоија максималните пет ѕвездички!.

Атрактивниот Jeep Renegade e оценет со три ѕвездички со стандардниот пакет за безбедност, а Peugeot 2008, Seat Alhambra и Volkswagen Sharan освоија по четири ѕвездички .

При тоа треба да се истакне дека Peugeot 2008 со опцијата Safety Pack исто така освои максимални пет ѕвезди!.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Совет : По долгото возење со високо оптоварување не гаснете го веднаш моторот!

Ако еден автомобил го користат повеќе возачи задолжително дезинфицирајте го!

Volkswagen исплатил поголем дел од спогодби за отштета во „дизелгејт” скандалот во Германија

Tesla повторно пред проблеми сега поради големиот централен екран во модел Ѕ

Видео Škoda Superb iV и VW Passat GTE паднаа на тестот „северен eлен”!

Совет: Ако се запали сијалицата за АВЅ – итно на сервис!

Совети : Ако откаже акумулаторот пред да купите нов проверете три работи

Совет –Автомобилот долго стои, еве како да ги сочувате гумите во оптимална состојба

Комбе натоварен со бетонски блокови со брзина од 50 км/ч удира во ѕид