Две новини на Ford на нашиот пазар

Во салонот на Ford во Скопје деновиве пристигна  седан изведбата на хитот и новитетот во компактната класа Focus, како и хибридната изведба на популарниот седан од D Сегментот Mondeo

Sedan изведбата на новиот Ford Focus на динамичните и атрактивни линии им додаде нота на елеганција и сериозност на возило за семејство. Покрај возните својства напредната технологија и атрактивноста додава уште една нота на функционалност со поголемиот волумен на багажникот.

Цената на sedan изведбата е за 1.000 eвра повисока од цената на hatcback изведбата со пет врати и иста моторизација и ниво на опрема.

Вториот новитет е хибридот на најпопуларната лимузина на Ford кај нас и во Европа- Mondeo.

Така, Ford Mondeo Hybrid има 2,0-литарски атмосферски бензинец, електромотор и литиум-јонска батерија со капацитет од 1.4 kWh вкупна моќност од 187 КЅ.

Силата ја пренесува кон предните тркала преку континуиран автоматски менувач што е доволно за спринт од 0 до 100 km/h за 9.2 секунди и топ брзина од 187 km/h.

Потрошувачката на гориво кај хибридното Mondeo изнесува 2.8 l/100 km во градски режим на експлоатација.

Цената на Ford Mondeo Hybrid стартува од 28.500 евра.

За повеќе информации, за хибридниот Mondeo, како и за sedan изведбата на Focus посетете го салонот на Ford во Скопје.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Електричниот Audi e-Tron GTR – наследник на супер спортистот R8

PSA го префрла производството на Opel Astra од Британија во Германија!

Ford Mustang најпродаван coupe на светот четврта година по ред!

Honda концепт ја најавува електричната иднина во Кина на Шангај 2019

Најавен електричен хипер автомобил Lotus Type 130

Renault со нов дизајнерски центар во Шангај

Детектори што препознаваат дали користите мобилен додека возите!

VW размислува да земе поголем пакет акции од заедничката компанија со ЈАС

Geely лансира нов електричен бренд -Geometry со „убиец“ на Тesla Model 3!