Екологија- Ford рециклирани пластични шишиња за подници во автомобилот

Пластиката како отпад е огромен проблем на глобално ниво од размери на еколошка катастрофа , а Ford нуди интересно решение како солуција на тој проблем и за обезбедување на почиста и еколошки поздрава животна средина…

Во секој нов EcoSport SUV се поставуваат теписи направени со користење на 470 пластични шишиња за еднократна употреба.

Потсетуваме, автомобилоте на пазарот е воведен во 2012 година и компанијата искористила над 650 милиони шишиња од 500 милилитри, со комбинираната тежина од околу 8.262 тони.

Ford ги користи рециклираните шишиња во своите автомобили повеќе од две децении, при што првите се користат во Mondeo., а во тој период Компанијата рециклирала 1,2 милијарди шишиња, годишно, на глобално нив.

„Потрошувачите имаат значително зголемена свест за штетата од фрлањето на пластиката, но ние веќе долго време сме на мисија да го зголемиме процентот на рециклирани и обновливи материјали кои се користат во секој нов автомобил што го правиме“, изјави Тони Ведерхед, инженер за материјали во Ford.

За да се претвори пластиката во автомобилски тепих, шишињата и нивните капачиња треба да се доведат во состојба на мали снегулки, по што истите  се загреваат до 260°C и се топат, формирајќи  влакна што потоа се вртат во предиво и се вртат во повеќе влакна заедно за изработка на тепиџ што Ford го користи во своите модели.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Од 2020 TDI моторите со сервисни интервали од  24 месеци или 30.000 km

Автомобилските „папараци“ го уловија новиот Hyundai Santa Cruz

Првиот Lexus целосно на електричен погон е Lexus UX300E

Новиот Lexus LC500 cabriolet за уште поубаво лето!

Дузина (12) автомобили на новиот Euro NCAP crash тест

Аутомакедонија со зимски сервис по супер поволни услови!

Екологија и Renault од пластични шишиња до нов ентериер!

Ексклузивно: Новиот Mercedes-Benz Actros – Камион на годината за 2020

Серска изведба на Rimac C_Two под друго име во Женева 2020